| |
Zagrożenie!
Osuwisko w Niemczech wywołało tsunami na jeziorze. Fala miała 1,5 m wysokości

Osuwisko w Niemczech wywołało tsunami na jeziorze. Fala miała 1,5 m wysokości

W Niemczech na brzegu zalanej kopalni węgla w Knappensee doszło do osuwiska, które wywołało falę tsunami na powstałym jeziorze w latach 50-tych XX wieku. Woda uszkodziła kilka budynków pod drugiej stronie jeziora. Do zdarzenia doszło 11 marca 2021 roku. Dotarliśmy do nagrania obrazującego powstanie osuwiska i fali tsunami. Początkowo obraz jest odwrócony, ale później wszystko dobrze widać. Z informacji lokalnej prasy wynika, że były prowadzone prace na brzegu jeziora w celu zabezpieczenia i uatrakcyjnienia tego miejsca dla mieszkańców, bo miejsce to od lat jest niestabilne.

Osuwisko w Niemczech wywołało falę tsunami na jeziorze. Foto: MDR / xcitepress 

Osuwisko w Niemczech wywołało falę tsunami na jeziorze Knappensee, marzec 2021

- „Osuwisko w Knappensee było prawdopodobnie spowodowane pracami remontowymi w okolicy brzegu. Do takiego wniosku doszli eksperci z Saksońskiego Urzędu Górniczego” - informuje MDR. Woda po drugiej stronie jeziora dokonała niewielkich uszkodzeń budynków, a także ogrodzenia.

Skutki osuwiska i wywołanej fali tsunami pod drugiej stronie jeziora w Niemczech. Foto: Lausitznews

Fala tsunami na jeziorze w Niemczech, skutki osuwiska, zdjęcia, marzec 2021 

Osuwisko wygenerowało falę tsunami o wysokości około 1,5 m. W środowisku morskim nie jest to wyjątkowo duża fala, ale na jeziorze to już znaczące wydarzenie.

Z danych wynika, że woda w jeziorze po przejściu fali podniosła się o 32 cm, a następnie zaczęła ponownie wracać do pierwotnego stanu. Zdarzenie spowodowało, że jezioro nie będzie udostępnione do pływania, jak pierwotnie planowano w 2022 roku, zwłaszcza, że niemieccy eksperci nie wykluczają kolejnych osuwisk. Na początku roku głośno było również o osuwisku w Norwegii.

DobraPogoda24, MDR


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!