| |
Zagrożenie!
Fala mrozu uderzy w Polskę. Szokująca mapa temperatury. Wiemy, kiedy będzie najzimniej

Fala mrozu uderzy w Polskę. Szokująca mapa temperatury. Wiemy, kiedy będzie najzimniej

Odliczamy już godziny do wtargnięcia całodobowego mrozu do Polski. Przed nami pierwsza w tym sezonie fala ujemnych temperatur, które obejmą znaczny obszar kraju. Do tego miejscami nadal będą się pojawiać opady śniegu. Zamiast przedzimia, coraz śmielej będzie się pojawiać prawdziwa zima, bo zarówno z mrozem, jak również co najmniej z zabieleniem krajobrazów lub kilkucentymetrową pokrywą śnieżną, miejscami większą. Powodem znacznego spadku temperatury, będzie rozbudowa wyżu skandynawsko - rosyjskiego. Wyż ten sprowadzi do Polski jeszcze bardziej chłodne powietrze arktyczne.

Fala mrozu w Polsce. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w nocy 8/9 grudnia 2021

Fala silnego mrozu w Polsce. Kiedy będzie najzimniej, mapa temperatury, 8-9 grudnia 2021

Całodobowy mróz w Polsce pojawi się już w poniedziałek 6 grudnia, ale jeszcze nie obejmie znacznego obszaru kraju. Mróz będzie się utrzymywał na północny i północnym wschodzie Polski, zwłaszcza od południowo wschodnich regionów województwa pomorskiego przez warmińsko mazurskie po Suwalszczyznę. We wtorek 7 grudnia mróz w ciągu dnia utrzyma się na coraz większym obszarze, aczkolwiek ponownie najsilniejszy, będzie na północnym wschodzie Polski, zwłaszcza na obszarze od Warmii i Mazur po Podlasie.

Wstępnie prognozowana temperatura w nocy 7/8 grudnia 2021 w Polsce

Fala siarczystego silnego mrozu w Polsce, mapy temperatury, 7-8-9 grudnia 2021

Silny dwucyfrowy mróz, będzie możliwy szczególnie w nocy 7/8 grudnia i 8/9 grudnia, zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie Polski oraz lokalnie w rejonach podgórskich. Największy spadek temperatury jest prognozowany w rejonach z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Prognozy wskazują, że warunkiem decydującym o znacznym spadku temperatury, będzie wielkość zachmurzenia, dlatego przed nastaniem nocy warto spojrzeć w niebo i sprawdzić, gdzie zachmurzenie jest najmniejsze.

Mróz w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury, 8 grudnia 2021

Silny mróz w Polsce, kiedy będzie najzimniej. Mapy temperatury, prognoza 7-8-9 grudnia 2021 

Prognozujemy silny mróz w Polsce, bo temperatura miejscami w nocy będzie o 16-12 st. C. niższa od normy klimatycznej dla tej konkretnej pory grudnia.

Wstępnie prognozowana temperatura w nocy 8/9 grudnia 2021 w Polsce

Mróz w Polsce. Prognoza temperatury, 9 grudnia 2021

Aktualne prognozy wskazują, że najchłodniej podczas tej fali mrozu w Polsce zapowiada się okres między 7-9 grudnia. To właśnie w tym czasie zmarzniemy najbardziej. Warto już teraz przygotować cieplejsze ubrania.

Silny mróz do Polski sprowadzi wyż skandynawsko - rosyjski

Rozbudowa wyżu nad północną i północno wschodnią Europą umożliwi skierowanie do Polski, głównej fali zimnego powietrza arktycznego. Adwekcja powietrza będzie postępować przez Skandynawię i częściowo Rosję, gdzie obecnie występują najniższe temperatury z największym mrozem w Europie.

Mróz zanotowany w Europie, noc 4/5 grudnia 2021. Dane: Ogimet

Fala mrozu w Polsce, grudzień 2021. Zimne powietrze sprowadzi wyż skandynawsko - rosyjski

W nocy 7/8 grudnia klin omawianego wyżu sięgnie bezpośrednio Polski. Jęzor chłodu dotrze więc nad nasz kraj. Silny mróz obejmie znaczny obszar kraju szczególnie w północno wschodnich dzielnicach.

Prognozowane położenie wyżu w Europie, noc 7/8 grudnia 2021

Powietrze arktyczne napłynie do Polski, prognoza temperatury na mapach, 8 grudnia 2021

Kolejne prognozy będą wskazywać coraz precyzyjniejsze możliwe spadki temperatur i regiony z możliwym największym mrozem. Wszystko ostatecznie będzie zależne od wielkości nocnego zachmurzenia, gdyż to może być główny czynnik hamujący spadek temperatury. Nie zmienia to faktu, że temperatura na przeważającym obszarze kraju w omawianym okresie spadnie do około -18/-4 st. C., a lokalnie w sprzyjających warunkach możemy zanotować w mrozowiskach nawet -22/-16 st. C. Trend na kolejne dni sprawdzicie w naszej najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Zdzicho

Szkoda, do końca miałem nadzieję, że mrozy będą omijać Polskę szerokim łukiem. Zawsze to mniej by poszło środków na ogrzewanie.

05 grudzień 2021 - 19:36
Odpowiedz