| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Całodobowy mróz i śnieg w Polsce. Zima pojawi się niemal w całym kraju

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Całodobowy mróz i śnieg w Polsce. Zima pojawi się niemal w całym kraju

Najpierw wiele osób nie chciało uwierzyć w nasze prognozy opadów śniegu, później w zapowiedzieć silniejszego mrozu, a tymczasem przed nami pierwszy powiew prawdziwej zimy, którą przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Przedzimie w Polsce już mamy, a niebawem poczujemy również zimę. Czekają nas kolejne opady śniegu i miejscami śnieżyce, ponadto spodziewamy się wystąpienia pierwszej fali całodobowego mrozu. Będziemy mieć zatem spełnione wszystkie czynniki, aby warunki atmosferyczne określić jako zimowe.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i całodobowy mróz w Polsce, poczujemy prawdziwą zimę, grudzień 2021

Do Polski dotrze jęzor głównej fali zimnego powietrza arktycznego, jednocześnie z zachodu i południa będą podchodzić wilgotniejsze masy powietrza z przelotnymi opadami. Zimowych akcentów nie będzie więc brakować, a prognozowany spadek temperatury umożliwi coraz częściej zabielanie się krajobrazów lub powstawanie pokrywy śnieżnej, gdyż śnieg przestanie szybko topnieć.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura w Polsce, od 5, do 20 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni w Polsce, od 5, do 20 grudnia 2021

Całodobowy mróz na znacznym obszarze Polski prognozujemy między około 7-10 grudnia, ale już 6 grudnia na północy będzie trzymał mróz przez całą dobę. Noc będą mroźne na przeważającym obszarze kraju. Miejscami spodziewany jest dwucyfrowy mróz, szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie oraz na południu w rejonach podgórskich. Pierwsza fala silnego mrozu przełoży się oczywiście na anomalie temperatury w dłuższym okresie. W nowym tygodniu najzimniej będzie na północnym wschodzie Polski, gdzie temperatura średnio może być o 7-9 st. C. niższa od normy klimatycznej dla tej pory roku. 

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, między 6-11 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 11 grudnia 2021

Ostateczne temperatury minimalna w nocy, będą uzależnione od wielkości zachmurzenia, dlatego warto śledzić codzienne prognozy.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie w Europie, między 5-15 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 15 grudnia 2021

Polska w kolejnych dniach znajdzie się obszarze pomiędzy wpływem układu niżowego rozciągającego się od Islandii po Morze Śródziemne, jednocześnie zacznie nas również sięgać wpływ wyżu znad Rosji. W ten sposób do Polski napłynie fala zimnego powietrza arktycznego, ale co jakiś czas będą się również miejscami pojawiać opady śniegu, początkowo przejściowo deszczu ze śniegiem. Warunki z przedzimia zaczną się okresowo umacniać w kierunku zimy o czym świadczy prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej. Całkiem możliwe, że w najbliższym tygodniu zabieli się niemal w całym kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 12 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 13 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa dla miast w Polsce

Powyższy trend prognozy długoterminowej prześledźmy również na wiązkach prognostycznych dla wybranych miast. Widać wyraźnie możliwy częsty mróz oraz co jakiś czas opady, które przy takich temperaturach często będą mieć postać śniegu.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza długoterminowa do 21 grudnia 2021

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa. Prognoza pogody do 20 grudnia 2021

Pogoda na 16 dni dla Katowic

Pogoda na 16 dni dla Katowic. Śnieg i mróz w prognozach długoterminowych

Pamiętajmy, że powyższe uśrednione wiązki modelu GFS są często niedoszacowane i zazwyczaj ekstrema temperatur są niższe lub wyższe. W przypadku zapowiadanego mrozu zapewne zobaczymy większe ujemne temperatury. Mimo to, trend prognozy powinien być prawidłowy. Przed nami więc większe ochłodzenie, w tym wystąpienie całodobowego mrozu na przeważającym obszarze Polski, zwłaszcza między 7-10 grudnia. Największe spadki temperatur są prognozowane na wschodzie i północnym wschodzie. Spodziewamy się miejscami co jakiś czas kolejnych opadów śniegu. Wyraźny wzrost temperatury czeka nas prawdodpobnie w ciągu 2 dekady grudnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Paula

Trend wzrosty temperatury widzę przed świętami Bożego Narodzenia, czyli tradycji ostatnich lat stanie się zadość?

05 grudzień 2021 - 10:50
Odpowiedz
Monia

Pięknie wszystko się sprawdza. Miał być pierwszy śnieg, był. Zapowiadano śnieżyce, były. Ma być silny mróz, częściowo na południu już był, a w następnych dniach pojawi się w głębi kraju. Czekamy na sprawdzenie kolejnych dni. Tal trzymać :)

05 grudzień 2021 - 17:47
Odpowiedz