| |
Zagrożenie!
Fala gorąca zbliża się do Polski. Temperatura wzrośnie do blisko 30 stopni. Wiemy, kiedy i gdzie będzie gorąco

Fala gorąca zbliża się do Polski. Temperatura wzrośnie do blisko 30 stopni. Wiemy, kiedy i gdzie będzie gorąco

Przed nami pierwsza fala gorąca, czyli dni, gdy temperatura w Polsce osiąga lub przekracza 25 st. C. Miejscami temperatura między 10-12 maja wzrośnie do 25-29 st. C. i otrzemy się o upał. Pierwszego upalnego dnia, czyli osiągającego bądź przekraczającego 30 st. C. prawdopodobnie jeszcze nie będzie, aczkolwiek jeśli nadejście chłodnego frontu opóźni się o kilka godzin i większe zachmurzenie kłębiaste nie stanie na przeszkodzie, to niewykluczone, że punktowo taką temperaturę zanotujemy, ale nie jest to pewne. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dni gorących. Pierwszej fali gorąca na znacznym obszarze Polski możemy być pewni, a tym samym poczujemy pierwszy powiew lata. Sprawdźmy, kiedy i gdzie temperatury będą najwyższe.

Fala gorąca w Europie, od Hiszpanii przez Francję, Niemcy po Polskę. Prognozowana anomalia temperatury, 11 maja 2022

Pierwsza fala gorąca zbliża się do Polski, temperatura zbliży się do upału, między 10-12 maja 2022

Ciepłe powietrze rozprzestrzeni się po Europie, od Półwyspu Iberyjskiego przez Francję, Niemcy, północne Włochy po Polskę i Bałkany. Na tym obszarze temperatura miejscami przez pewien okres będzie wyższa nawet o 7-12 st. C. od normy wieloletniej.

Pierwszy gorący dzień w Polsce, 10 maja 2022

Pierwszy gorący dzień w Polsce, mapa temperatury 10 maja 2022

W tym roku do tej najwyższa temperatura w Polsce lokalnie sięgnęła prawie 24 st. C. Było więc ciepło, ale jeszcze nie gorąco. Pierwszym takim dniem ma być wtorek 10 maja, gdy na zachodzie Polski temperatura miejscami wzrośnie do około 25-27 st. C., zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej oraz na zachodzie Wielkopolski. 

Gorący dzień w Polsce. Prognoza temperatury 11 maja 2022

Pierwsza fala gorąca w Polsce, bliski upał, prognoza temperatury 11 maja 2022

Kolejnym gorącym dniem w Polsce ma być środa 11 maja, przy czym zasięg temperatur na poziomie 25-29 st. C. ma być już większy szczególnie od Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski przez Dolny Śląsk, Opolszczyznę po Ziemie Łódzką.

Prognozowany gorący dzień w Polsce, 12 maja 2022

Fala gorąca w Polsce, mapa temperatury 12 maja 2022

Ostatnim gorącym dniem tej pierwszej fali gorąca w Polsce ma być czwartek 12 maja 2022. Aktualne prognozy są jednak obecnie nieco rozbieżne, bo przewidują wtargnięcie chłodnego frontu o nieco innej porze. Niemiecki model ICON i kanadyjski GEM obecnie wylicza możliwość gorącego dnia w tym czasie, od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, centrum po południowe i południowo wschodnie regiony kraju na poziomie 25-29 st. C., a model amerykański GFS ogranicza gorący dzień już tylko do dzielnic wschodnich i południowo wschodnich.

Prognozowana temperatura w Polsce, 12 maja 2022 według modelu GFS

Gorący dzień w Polsce, prognoza temperatury 12 maja 2022

Przed nami więc pierwszy wyraźny wzrost temperatury. Podane wartości maksymalne są przewidywane w cieniu, w słońcu będzie znacznie cieplej i wtedy faktycznie poczujemy pierwszy upał. Po przejściu chłodnego frontu z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami z gradem, w całym kraju temperatura ponownie spadnie od piątku 13 maja, ale nadal na południu utrzymają się temperatury umiarkowane. Miejscami temperatura osiągnie lub przekroczy wtedy 20 st. C. Niestety, omawiane ocieplenie najmniej odczuwalne będzie nadal na północy Polski, zwłaszcza nad morzem, gdzie bryza będzie skutecznie obniżać wzrost temperatury. Więcej o kolejnych dniach maja dowiecie się w naszej najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!