| |
Zagrożenie!
Pogoda na 16 dni. Pierwsza fala gorąca w Polsce. Później gwałtowne burze i ochłodzenie

Pogoda na 16 dni. Pierwsza fala gorąca w Polsce. Później gwałtowne burze i ochłodzenie

Przed nami pierwsza fala gorąca w Polsce - tak zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie ona krótka i nie obejmie północnej Polski, zwłaszcza nad morzem, gdzie nadal będzie najchłodniej. Temperatura zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami lokalnie zbliży się do upału, ale prawdopodobnie samego upału, czyli temperatury 30 st. C. jeszcze nie zanotujemy, choć nadal nie możemy tego wykluczyć. Po kilku gorących dniach temperatury spadną do umiarkowanych wartości po przejściu frontu z dość silnymi burzami. Sprawdźmy, kiedy będzie gorąco w Polsce oraz kiedy ponownie temperatury spadną.

Pogoda na 16 dni. Prognozowana temperatura maksymalna, od 8, do 23 maja 2022

Pogoda na 16 dni, pierwsza fala gorąca w Polsce, prognoza temperatury do 23 maja 2022

Umiarkowane przyjemne temperatury czekają nas do końca pierwszej dekady maja. Zmiana nastąpi wraz z początkiem 2 dekady maja, gdy do zachodniej Polski dotrze ciepła masa powietrza. Już we wtorek 10 maja, temperatura na zachodzie, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej wzrośnie do około 27 st. C. Mówić będziemy więc o dniu gorącym, który w naszym kraju określany jest po osiągnięciu lub przekroczeniu progu 25 st. C.

Pogoda na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 8-18 maja 2022

Pogoda na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie do 18 maja 2022

Gorąco zapowiada się również środa 11 maja, gdy temperatura w pasie środkowej Polski i na południu miejscami wzrośnie do około 24-28 st. C. W czwartek 12 maja również będzie gorąco szczególnie w południowej połowie kraju z temperaturą maksymalną do około 24-29 st. C. Aktualne wyliczenia raczej nie przewidują osiągnięcia progu upału, czyli 30 st. C. w tym dniu, ale niewykluczone, że pogoda nas jeszcze zaskoczy. Okres fali gorąca w Polsce zakończy przejście systemu frontowego z burzami, opadami deszczu i gradu między 12-13 maja. Od piątku 13.05 temperatura spadnie w całym kraju, ale na południu nadal utrzyma się na umiarkowanym poziomie, czasami i miejscami osiągając lub przekraczając 20 st. C. Znacznie chłodniej zrobi się na wschodzie i północnym wschodzie kraju, dlatego tam widnieje ujemna anomalia temperatury w dłuższym okresie prognostycznym. Ponowny znaczny wzrost temperatury powinien wystąpić w okolicach 3 dekady maja.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniego ciśnienia za okres 8-18 maja 2022

Pogoda na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 18 maja 2022

Polska w najbliższych dniach maja znajdzie się pomiędzy oddziaływaniem wyżu z zachodniej i południowej Europy, a schodzącym niżem znad Rosji. Niż ten sprowadzi chłodniejsze powietrze i spadek temperatury, ale wcześniej niż islandzki współdziałając z wyżem zaciągnie ciepłą masę powietrza. Taki rozkład ciśnienia powoduje, że nadal opady w Polsce, będą mieć przeważnie charakter przelotny, czasami związany z burzami. Opady tego typu są rozproszone, a suma opadów jest nierównomierna. W nowym tygodniu popada głównie między 12/13 maja. W pozostałych dniach przelotnie popada tylko lokalnie, możemy zatem liczyć na dłuższe chwile stabilnej pogody.

Pogoda na 16 dni. Prognozowana suma opadów w Polsce, do 15 maja 2022

Pogoda na 16 dni, prognoza sumy opadów do 15 maja 2022

Omawiany trend pogody pod względem temperatury i opadów warto sprawdzić na wiązkach dla wybranych lokalizacji w Polsce. Poniżej dane dla Krakowa.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 23 maja 2022

Przed nami więc kontynuacja typowej wiosny. Temperatura w maju do tej pory w Polsce jest w normie, a miejscami na zachodzie i południowym zachodzie powyżej normy klimatycznej. Wyjątkiem są dzielnice północne i północno wschodnie, gdzie nadal jest chłodniej niż wynika to z normy klimatycznej. Pierwsza fala gorąca stanie się faktem, ale będzie ona krótka. Na więcej gorących, a także upalnych dni nadal musimy poczekać. Okresy pogodnej aury, od czasu do czasu i miejscami przerwie na krótko przelotny deszcz i lokalna burza. Spadek temperatury zanotujemy, zwłaszcza między około 14-20 maja, przy czym najwyższe umiarkowane temperatury nadal utrzymają się na południu, a chłodniej będzie szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!