Ekstremalne wysokie ciśnienie w Polsce. Antycyklon wpływa na pogodę. Możemy odczuwać bóle głowy
W rejonie Polski na pograniczu z Ukrainą stacjonuje obecnie centrum antycyklonu. Wyż Elisabeth zapewnia nam w wielu regionach rozpogodzenia, ale również wyjątkowo wysokie ciśnienie. Jego wartość jest ekstremalnie wysoka, ale nie najwyższa w historii. Ciśnienie osiąga prawie 1048 hPa i jest zgodne z prognozami. Osoby szczególnie źle znoszące wzrost ciśnienia mogą odczuwać bóle głowy. Sprawdźmy, gdzie ciśnienie jest najwyższe w Polsce.
Antycyklon Elisabeth (Elżbieta) wpływa na pogodę. Prognozowane położenie centrum wyżu o godzinie 13:00, 8 lutego 2023
Na mapie synoptycznej widnieje wyż Elisabeth nazywany również Elżbieta w rejonie pogranicza Ukrainy i Polski. W środę 08.02 przynosi w naszym kraju zróżnicowane zachmurzenie, od całkowitego zachmurzenia warstwowego po liczne rozpogodzenia m.in. na południowym wschodzie i zachodzie kraju. Nad pogodnymi regionami łatwo obecnie zauważyć pokrywę śnieżną na zdjęciu satelitarnym.
Zachmurzenie nad Polską o godzinie 09:00 w czasie oddziaływania antycyklonu, 8 lutego 2023
Mamy właśnie apogeum prognozowanego w tym tygodniu wysokiego ciśnienia w Polsce. Zgodnie z prognozami najwyższe jest na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Na barometrach notujemy maksymalnie 1047-1048 hPa.
Ciśnienie notowane w Polsce o godzinie 09:00, 8 lutego 2023. Dane: IMGW-PIB
Ciśnienie aktualnie notowane jest zgodne z naszymi wcześniejszymi prognozami. Najwyższe jest na krańcach wschodnich Podkarpacia i Lubelszczyzny. Między Włodawą przez Zamość po Przemyśl będzie maksymalnie oscylować w pobliżu 1048 hPa. W tym czasie najniższe jest w Świnoujściu na poziomie 1043 hPa, ale to i tak bardzo wysokie ciśnienie.
Prognozowane położenie wyżu o godzinie 01:00, 9 lutego 2023
Po południu ciśnienie zacznie stopniowo spadać wraz z oddalaniem się wyżu na południowy wschód w kierunku Rumunii. Ciśnienie jednak nadal będzie pozostawać na wysokim poziomie. Jest to więc trudny okres dla osób źle reagujących na długotrwały wzrost ciśnienia, który w Polsce utrzymuje się już od kilku dni. Ciśnienie 1048 hPa jest wyjątkowo wysokie, bo aktualnie aż o 10-11 hPa wyższe niż wynika z normy klimatycznej dla tej pory roku, ale do rekordowo wysokiego ciśnienia jeszcze dużo brakuje. Rekord powojenny ciśnienia w Polsce nadal wynosi 1054,4 hPa i pochodzi z Suwałk z 1997 roku.
Prognozowane ciśnienia w Polsce na przykładzie Przemyśla do 16 lutego 2023
Ciśnienie w kolejnych dniach w Polsce spadnie, ale na ogół do połowy lutego będzie się utrzymywać powyżej 1020 hPa, czyli granicy izobary wyznaczającej ogólną przewagę wpływu pogody wyżowej na warunki atmosferyczne.
DobraPogoda24.pl