| |
Zagrożenie!
Ekstremalne wysokie ciśnienie w Polsce. Antycyklon wpływa na pogodę. Możemy odczuwać bóle głowy

Ekstremalne wysokie ciśnienie w Polsce. Antycyklon wpływa na pogodę. Możemy odczuwać bóle głowy

W rejonie Polski na pograniczu z Ukrainą stacjonuje obecnie centrum antycyklonu. Wyż Elisabeth zapewnia nam w wielu regionach rozpogodzenia, ale również wyjątkowo wysokie ciśnienie. Jego wartość jest ekstremalnie wysoka, ale nie najwyższa w historii. Ciśnienie osiąga prawie 1048 hPa i jest zgodne z prognozami. Osoby szczególnie źle znoszące wzrost ciśnienia mogą odczuwać bóle głowy. Sprawdźmy, gdzie ciśnienie jest najwyższe w Polsce.

Antycyklon Elisabeth (Elżbieta) wpływa na pogodę. Prognozowane położenie centrum wyżu o godzinie 13:00, 8 lutego 2023

Ekstremalnie wysokie ciśnienie w Polsce, antycyklon Elisabeth wpływa na pogodę, gdzie najwyższe ciśnienie 8 lutego 2023

Na mapie synoptycznej widnieje wyż Elisabeth nazywany również Elżbieta w rejonie pogranicza Ukrainy i Polski. W środę 08.02 przynosi w naszym kraju zróżnicowane zachmurzenie, od całkowitego zachmurzenia warstwowego po liczne rozpogodzenia m.in. na południowym wschodzie i zachodzie kraju. Nad pogodnymi regionami łatwo obecnie zauważyć pokrywę śnieżną na zdjęciu satelitarnym.

Zachmurzenie nad Polską o godzinie 09:00 w czasie oddziaływania antycyklonu, 8 lutego 2023

Wyż Elisabeth i wysokie ciśnienie w Polsce, mapa zachmurzenia 8 lutego 2023

Mamy właśnie apogeum prognozowanego w tym tygodniu wysokiego ciśnienia w Polsce. Zgodnie z prognozami najwyższe jest na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Na barometrach notujemy maksymalnie 1047-1048 hPa.

Ciśnienie notowane w Polsce o godzinie 09:00, 8 lutego 2023. Dane: IMGW-PIB

Gdzie najwyższe ciśnienie w Polsce, pomiary przy wpływie antycyklonu, 8 lutego 2023

Ciśnienie aktualnie notowane jest zgodne z naszymi wcześniejszymi prognozami. Najwyższe jest na krańcach wschodnich Podkarpacia i Lubelszczyzny. Między Włodawą przez Zamość po Przemyśl będzie maksymalnie oscylować w pobliżu 1048 hPa. W tym czasie najniższe jest w Świnoujściu na poziomie 1043 hPa, ale to i tak bardzo wysokie ciśnienie.

Prognozowane położenie wyżu o godzinie 01:00, 9 lutego 2023

Wysokie ciśnienie w Polsce, antycyklon Elisabeth wpływa na pogodę, 8 lutego 2023

Po południu ciśnienie zacznie stopniowo spadać wraz z oddalaniem się wyżu na południowy wschód w kierunku Rumunii. Ciśnienie jednak nadal będzie pozostawać na wysokim poziomie. Jest to więc trudny okres dla osób źle reagujących na długotrwały wzrost ciśnienia, który w Polsce utrzymuje się już od kilku dni. Ciśnienie 1048 hPa jest wyjątkowo wysokie, bo aktualnie aż o 10-11 hPa wyższe niż wynika z normy klimatycznej dla tej pory roku, ale do rekordowo wysokiego ciśnienia jeszcze dużo brakuje. Rekord powojenny ciśnienia w Polsce nadal wynosi 1054,4 hPa i pochodzi z Suwałk z 1997 roku.

Prognozowane ciśnienia w Polsce na przykładzie Przemyśla do 16 lutego 2023

Prognoza ciśnienia w Polsce, gdzie najwyższe, luty 2023

Ciśnienie w kolejnych dniach w Polsce spadnie, ale na ogół do połowy lutego będzie się utrzymywać powyżej 1020 hPa, czyli granicy izobary wyznaczającej ogólną przewagę wpływu pogody wyżowej na warunki atmosferyczne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!