| |
Zagrożenie!
Tego jeszcze nie było. Synod w Watykanie „bez obciążenia dla klimatu”

Tego jeszcze nie było. Synod w Watykanie „bez obciążenia dla klimatu”

Trzeba przyznać, że papież Franciszek bardzo aktywnie włącza się w promowanie ekologii zachęcającej do walki z kryzysem klimatycznym. Potwierdza to encyklika Laudato Si - często nazywana zieloną encykliką, bo porusza temat ochrony środowiska. Innym przykładem może być ogłoszenie minionego września miesiącem modlitw o morza i oceny.

Z kolei dziś 07.10 Radio Watykańskie poinformowało, że uczestnicy synodu dla Amazonii zbiorą się „bez obciążenia dla klimatu”. Obliczono, że w związku z obradami do atmosfery zostanie wyemitowanych ponad 572 tys. CO2 (438.373 kg na loty samolotem i 134.435 kg z innymi działaniami).

Plac Świętego Piotra, znajdujący się przed bazyliką św. Piotra na Watykanie

Ekologiczny synod dla Amazonii

Gaz cieplarniany zostanie wygenerowany przez zużycie energii, wody, podróże uczestników, przygotowanie materiałów promocyjnych i wytworzenie śmieci. Stąd też decyzja, aby zbilansować emisję dwutlenku węgla przez zasadzenie 50 ha drzew. -”W tym celu zostaną wykupione tytuły w firmach zajmujących się zalesianiem wykarczowanych regionów puszczy”- powiedział kard. Lorenzo Bladisseri.

Cały synod odbywać się będzie pod znakiem ekologii. Widocznym przejawem tego jest zupełna rezygnacja z plastiku na rzecz materiałów biodegradowalnych. Wytworzone z nich są kubki na kawę czy długopisy. Teczki na dokumenty ojców synodalnych wykonane zostały z juty, a wszystkie dokumenty drukowane są na ekologicznym papierze powstałym z wykorzystania makulatury. -„W ten sposób chcemy nie tylko dyskutować o ekologii integralnej, ale i przez konkretne gesty promować działania ekologiczne”- wskazał kard. Baldisseri.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!