| |
Zagrożenie!
Dwie śnieżyce sprowadzą nawrót zimy. Spadnie 35 cm śniegu. Chwyci mróz poniżej -20 stopni

Dwie śnieżyce sprowadzą nawrót zimy. Spadnie 35 cm śniegu. Chwyci mróz poniżej -20 stopni

Warunki pogodowe w Polsce w marcu nadal są dla nas łaskawe, bo nie ma wielu dni z mrozem i śniegiem i to szybko się nie zmieni. Występują jednak w Europie regiony, gdzie nadal trzyma prawdziwa zima, zwłaszcza, że w prognozach są kolejne śnieżyce i fale mrozu. Na naszą uwagę w tym tygodniu zasługuje szczególnie Skandynawia, gdzie miejscami spadnie ponad 30-35 cm śniegu, a po opadach ponownie chwyci silny mróz z temperaturami poniżej -20 st. C.

Prognoza zasięgu śnieżycy z nawrotem zimy na północy Europy o godzinie 04:00, 14 marca 2024

Dwie śnieżycy sprowadzą zimę do Europy w Skandynawii marzec 2024, chwyci silny mróz

Zmiana warunków pogodowych nad Skandynawię dotrze już w środę, gdy przejdzie strefa frontu atmosferycznego ze śnieżycami. Najpierw obejmie Norwegię na południu i południowym zachodzie kraju, a później przesuwając się na północ dotrze do czwartku także nad centralną i północną Szwecję oraz Finlandię. Pod koniec opadów, śnieżyca pojawi się także nad północno zachodnią Rosją.

Prognoza zasięgu śnieżycy w północnej Europie nad Skandynawią, 16 marca 2024

Dwie śnieżycy przyniosą nawrót zimy w Europie w Skandynawii, spadnie 35 cm śniegu marzec 2024

Po przejściu pierwszej śnieżycy, kolejny front z płytkimi niżami niosącymi opady śniegu, przetnie Skandynawię z zachodu na północy wschód między 15-17 marca, z tym, że obszar tych opadów będzie się stopniowo zwężał na południowy wschód w kierunku południowej Finlandii pod koniec zasięgu frontu. Będzie to związane z rozwijaniem się od północy antycyklonu obejmującego silnym mrozem Skandynawię pod koniec tygodnia. Wcześniej miejscami pokrywa śnieżna wzrośnie o 10-35 cm, a w górach znacznie więcej.

Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej na północy Europy w Skandynawii do 16 marca 2024

Snieżyce sprowadzą zimę z mrozem do Europy marzec 2024

Przejściu śnieżyc będzie okresami towarzyszyć także silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, a tym samym miejscami paraliżując ruch na drogach do czasu ustabilizowania pogody i odgarnięcia śniegu. Co ciekawe, pierwsza ze śnieżyc będzie związana z dość głębokim cyklonem, który wcześniej na północnym zachodzie Europy przyniesie wichury.

Zobacz również: Przejdą silne wichury. Wiatr przekroczy 130 km/h. Zmianę pogody przyniesie cyklon Florentina

Prognozowany mróz po śnieżycach na północy Europy, 17 marca 2024

Po śnieżycach nawrót zimy z silnym mrozem w Europie w Skandynawii marzec 2024

Szybkiego odpuszczenia zimy w północnej Europie nadal nie będzie, tym bardziej, że po przejściu śnieżyc w tym tygodniu i zaciągnięciu zimnego powietrza z północy, rozwinie się nad Skandynawią pogodny wyż, który będzie sprzyjał silnym spadkom temperatury w nocy. Ponownie chwyci mróz miejscami poniżej -20 st. C., zwłaszcza miejscami w Norwegii oraz na północy Szwecji pod koniec tygodnia lub na początku nowego.

Sprawdź także: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zapomnijmy o mrozie i śniegu w Polsce

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!