| |
Zagrożenie!
Dwa wyże łączą się i tworzą potężny antycyklon nad Polską. Ciśnienie wystrzeli. Czy mamy powody do obaw?

Dwa wyże łączą się i tworzą potężny antycyklon nad Polską. Ciśnienie wystrzeli. Czy mamy powody do obaw?

Zgodnie z prognozami właśnie obserwujemy proces łączenia się dwóch ośrodków wyżowych w Europie w rejonie Polski. Pierwszy z nich noszący imię Oliver zbliża się nad południową Szwecję, a drugi Peter niebawem znajdzie się nad południową Norwegią. Oba ośrodki połączą się i powstanie potężny antycyklon w Europie rozciągający się od Wielkiej Brytanii przez Polskę po zachodnią Rosję, Ukrainę i Bałkany. Ciśnienie w ciągu najbliższej doby na północy Polski wzrośnie maksymalnie do około 1049-1050 hPa. Czy w związku z wyjątkowo wysokim ciśnieniem mamy powody do obaw? Sprawdźmy, jakie są prognozy ciśnienia atmosferycznego na najbliższe dni.

Dwa ośrodki wyżowe połączą się i powstanie potężny antycyklon, mapa ciśnienia 19 marca 2022

Dwa wyże połączą się i powstanie potężny antycyklon nad Polską, prognoza wysokiego ciśnienia 19-20 marca 2022, mapy

Ostatecznie wygra wyż i Peter i to on stworzy główny obszar olbrzymiego antycyklonu rozciągającego się na znacznym obszarze Europy. Co ciekawe, będzie to aktualnie obszar najwyższego ciśnienia, jaki występuje na naszej planecie. Dokładnie w rejonie Polski, będziemy mieć najwyższe ciśnienie obecnie notowane na Ziemi.

Prognozowany obszar najwyższego ciśnienia na Ziemi, 20 marca 2022. Dane: Windy / ECMWF

Potężny antycyklon w Europie, przyniesie najwyższe aktualnie ciśnienie na Ziemi, mapa ciśnienia 20 marca 2022

Ciśnienie w Polsce już wzrosło i aktualnie wynosi, od 1043 hPa na krańcach południowych kraju, do 1047 hPa na północy, zwłaszcza na wybrzeżu. Apogeum ciśnienia zredukowanego do poziomu morza czeka nas najbliższej nocy lub w niedzielę 20.03 o poranku, gdy na północy od wybrzeża po Suwalszczyznę może wzrosnąć maksymalnie do 1049-1050 hPa. Nie będzie to jednak rekordowe ciśnienie w Polsce. Rekord powojenny z Suwałk z 1997 roku jest niezagrożony, bo wynosi 1054,4 hPa.

Prognozowane ciśnienie i położenie wyżu, 20 marca 2022

Prognoza ciśnienia atmosferycznego w Polsce, mapa ciśnienia 20 marca 2022

W kolejnych dniach Polska nadal będzie się znajdować w zasięgu antycyklonu, aczkolwiek wyż zacznie słabnąć, a tym samym ciśnienie spadnie. Mimo, że ciśnienie będzie wysokie, to większość z nas będzie mieć dobre samopoczucie. Zmiany odczują jedynie meteopaci, czyli osoby wrażliwe na istotne zmiany pogodowe. Ból głowy, senność i znużenie możemy tłumaczyć wysokim ciśnieniem.

Prognoza ciśnienia i położenie centrum wyżu, 22 marca 2022

Prognoza ciśnienia i położenia antycyklonu w Polsce, 22 marca 2022

Oczywiście w omawianym okresie pogoda będzie stabilna, to jest przeważnie słoneczna, ale nadal z mrozem w nocy. Sytuacja zmieni się za kilka dni, gdy do Polski napłynie cieplejsza masa powietrza i na znacznym obszarze kraju zanotujemy eksplozję wiosennych temperatur. Obszar wyżu z jednym centrum rozpadnie się około środy 23.03. Wówczas obszar antycyklonu nieco osłabnie, jednak nadal będzie obejmował znaczny obszar Europy.

Prognozowany zasięg antycyklonu i centrum trzech wyżów nad Europą, 23 marca 2022

Silny wyż nad Polską z wysokim ciśnieniem, prognoza ciśnienia 23 marca 2022

Rozpad silnego pola wyżowego na 3 ośrodki wysokiego ciśnienia, będzie korzystny, bo dzięki temu zmieni się kierunek adwekcji powietrza. Krótko mówiąc - temperatury w Polsce wzrosną nawet do 15-20 st. C. Śmiało planujmy więc aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, bo stabilne warunki atmosferyczne z dużą ilością słońca, będą temu sprzyjać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!