| |
Zagrożenie!
Dwa tornada uderzyły na południu. Wiatr uszkodził dachy i łamał drzewa. Wir powietrza pokonał pół kilometra

Dwa tornada uderzyły na południu. Wiatr uszkodził dachy i łamał drzewa. Wir powietrza pokonał pół kilometra

Kilka dni trwała weryfikacja danych przez meteorologów z czeskiej służby meteorologicznej, ale ostatecznie potwierdzili, że wystąpiły u nich dwa krótkie tornada, które lokalnie wyrządziły szkody. Do zdarzenia doszło w rejonie miejscowości Lubna i Nejepin. Wiatr uszkodził dachy i wyrzucił trampolinę na wysokie drzewo. Powalił również liczne drzewa. Wir pierwszej trąby powietrznej pokonał pół kilometra a drugiej około 750-1000 m. Siła tornada została sklasyfikowana na EF1. Prędkość wiatru oszacowano na 128 km/h.

Skutki tornada w miejscowości Nejepin w Czechach, 29 kwietnia 2023. Foto: FB Perez Niklova

Tornado w Czechach blisko Polski, trąba powietrzna uszkodziła dachy i łamała drzewa, przełom kwietnia i maja 2023

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę 29.04, gdy z superkomórki zeszło tornado w rejonie wsi Lubna w regionie Svitavy. Początkowo nie było wiadomo, jakie dokładnie zjawisko wystąpiło, gdyż było nagłe i poczyniło szkody na niewielkim obszarze. Stawiano na silne lokalne zjawisko wiatru zstępującego microburst, ale pojawiły się również relacje o krótkotrwałej trąbie powietrznej.

Tornado porwało trampolinę na wysokie drzewo w miejscowości Nejepin w Czechach, 29 kwietnia 2023. Foto: FB Perez Niklova

Tornado w Czechach porwało trampolinę na drzewo, trąba powietrzna blisko Polski, 29 kwietnia 2023

Ostatecznie meteorolodzy z czeskiej służby meteorologicznej na podstawie analiz, zdjęć, relacji świadków, wizji lokalnej i danych radarowych potwierdzili, że było to krótkotrwałe tornado. Odkryte uszkodzenia wskazują, że lej wirującego powietrza przebył około 500 m. W maksymalnej fazie wiatr mógł osiągać około 128 km/h. 

Potwierdzone tornado w Czechach przez meteorologów. Dodatkowo naniesiona ścieżka przejścia żywiołu

Kolejne tornado w Czechach i to w tym samym dniu zostało potwierdzone w miejscowości Nejepin. Ścieżkę tornada oszacowano na 750 do 1000 m. Części metalowego dachu wbite w pole rzepaku zostało znalezione kilkaset metrów dalej. Oprócz potwierdzonego wcześniej tornada w Lubnej, to zarazem trzecie potwierdzone tornado w tym roku u naszych południowych sąsiadów.

Potwierdzone tornado w Nejepin w Czechach

Pierwsze tornado w Czechach w 2023 roku wystąpiło już na początku kwietnia, gdy w okolicach Letovic w Blanensku pojawiło się słabe zjawisko. Trąba powietrzna pokonała wtedy około 4 km i spowodowała szkody głównie w lasach. Nasi czescy sąsiedzi zaczęli baczniej zwracać uwagę na tornada po pamiętnym uderzeniu potężnego zjawiska w czerwcu 2021 roku, gdy niszczące tornado przetoczyło się przez część Brzecławska i Hodonińska. W czasie tego tornada z prędkością wiatru ponad 300 km/h żywioł pozostawił po sobie niszczycielskie szkody materialne i pozbawił życia 6 osób. W niektórych gminach osiągnął czwarty stopień, nigdy wcześniej nienotowany w Czechach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!