| |
Zagrożenie!
Duże straty po ulewach w Polsce. Spadło ponad 100 litrów wody. Rolnicy załamują ręce

Duże straty po ulewach w Polsce. Spadło ponad 100 litrów wody. Rolnicy załamują ręce

Potworne ulewy miały miejsce w Polsce w ciągu ostatniej doby 09/10 czerwca 2022. Miejscami spadło ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Wiele posesji i dróg zostało zalanych. Olbrzymie straty zanotowano na polach uprawnych. Rolnicy załamują ręce. Wcześniej narzekaliśmy na brak opadów, a jak już wystąpiły, to od razu ulewne i nawalne. Od lat ostrzegamy, że zmiany klimatyczne coraz częściej będą właśnie powodować takie skrajności. Lokalnie zostało zniszczone nawet 90% upraw.

Skutki ulewy w województwie wielkopolskim w gminie Nowe Skalmierzyce, 9 czerwca 2022. Foto: FB e-warzywnictwo

Olbrzymie straty w uprawach w Polsce po ulewach, spadło ponad 100 mm wody. Sumy opadów 9-10 czerwca 2022

Rolnicy informują z wielu regionów o ulewach, jakie przeszły nad ich polami uprawnymi. W ciągu 25 minut potrafiło spaść nawet 65 mm wody, a całkowita suma opadów lokalnie przekroczyła 100 mm. Z danych zebranych przez sieć posterunków IMGW wynika, że w Przedborzu w województwie łódzkim spadło ponad 107 mm wody. Sumy opadów miejscami będą większe, bo poniższa mapa nie uwzględnia opadów, jakie przechodziły nad Polską minionej nocy.

Sumy opadów zanotowane w Polsce, do godziny 20:00, 9 czerwca 2022. Dane: IMGW

Ulewy w Polsce, zanotowane sumy opadów 9-10 czerwca 2022

Dramatyczna ulewa miała miejsce m.in. w okolicach Uniejowa w województwie łódzkim. Woda wyrywała rośliny z podłoża. Na szczęście ulewie nie towarzyszył silny wiatr, więc zboża na ogół nie uległy zniszczeniu.

Ulewa w rejonie Uniejowa w Łódzkiem, 9 czerwca 202

Najgorsza sytuacja minionej doby panowała w centralnej Polsce, gdzie wydaliśmy 2 stopień ostrzeżenia przed burzami i ulewami. Nawałnice trwające od kilkunastu do kilkudziesięciu minut spowodowały olbrzymie straty. - Proszę, niech jak najwięcej osób zobaczy jakie jest życie rolnika. 90% upraw i budynków zniszczone w gospodarstwie - informuje Bartek z okolic Piotrkowa Trybunalskiego. Nawałnica trwała 45 minut.

Skutki ulewy w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego w woj. łódzkim, 9 czerwca 2022

Serce pęka, jak się patrzy na nakład pracy, jaki został włożony przez rolników. Żywioł w ciągu chwili wszystko niszczy. Kolejny przykład dotyczy miejscowości Czartki, w gminie Warta. Producent poniósł ogromne koszty na założenie uprawy i chyba większość poszła na marne. 

Skutki ulewy w miejscowości Czartki w województwie łódzkim

Bilans interwencji strażaków związanych ze skutkami wczorajszych 09.06 ulew i burz w Polsce przekroczył 1500. Najwięcej zgłoszeń odebrali strażacy w województwach śląskim, małopolskim i łódzkim.

Burze zanotowane w Polsce w ciągu 24 godzin, do godziny 05:50, 10 czerwca 2022

Burze zanotowane w Polsce 9-10 czerwca 2022

W ciągu najbliższej doby 10/11.06 również prognozujemy miejscami burze i ulewy. Największe sumy opadów są przewidywane na południowym wschodzie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!