| |
Zagrożenie!
Burze i stacjonarne ulewy spowodują zalania. Jest alert pogodowy. Spadnie ponad 100 litrów wody?

Burze i stacjonarne ulewy spowodują zalania. Jest alert pogodowy. Spadnie ponad 100 litrów wody?

Strefa odsuwającego się frontu atmosferycznego z przedfrontowym obszarem konwergencji może miejscami w ciągu najbliższej doby 10/11 czerwca 2022 przynieść ulewy i burze, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Najnowsze prognozy wskazują na możliwe sumy opadów miejscami do 20-60 mm wody, a lokalnie nawet powyżej 150! Największe ryzyko ulewy obejmuje obszar od południowej lub południowo wschodniej Lubelszczyzny przez miejscami Podkarpacie po południowo wschodnie krańce Małopolski. Lokalnie burze mogą również wystąpić dalej na północ po Podlasie.

Ulewy i miejscami burze w Polsce. Najnowsza ekstremalna prognozowana suma opadów w rejonie wystąpienia burz, do godziny 8:00, 11 czerwca 2022

Silne ulewy i burze w Polsce, możliwa zalania i podtopienia, mapa opadów 10-11 czerwca 2022, alert pogodowy

Powyższa najnowsza prognoza modelu dużej rozdzielczości Swiss HD ECMWF jest wręcz ekstremalna. Wskazuje ona ryzyko stacjonarnej ulewy, dlatego suma opadów miejscami może przekroczyć nawet 150 mm wody! Jeśli prognoza by się sprawdziła, to ryzyko wystąpienia powodzi błyskawicznej i licznych zalań będzie bardzo poważne. Model ten wczoraj 09.06 bardzo dobrze przewidział ulewy w innych regionach kraju, dlatego nie możemy przejść obojętnie wobec tej prognozy. Generalnie należy przyjąć, że w ciągu najbliższej doby 10/11.06 miejscami między południową Lubelszczyzną, a Podkarpaciem po południowo wschodnią Małopolskę może wystąpić ekstremalna ulewa.

Prognoza sumy opadów ulewy na południowym wschodzie. Model Swiss HD ECMWF, wcześniejsza aktualizacja 18 UTC

Ulewy i burze spowodują zalania w Polsce, mapa opadów 10-11 czerwca 2022, jest alert pogodowy

Zauważmy, że najnowszy wariant prognozy jest ekstremalny, bo wcześniejsza aktualizacja modelu przewidywała miejscami sumy opadów do 10-60 mm. Również w tym przypadku może dojść do lokalnych zalań. 

Prognoza burz dla Polski, 10/11 czerwca 2022

Prognoza burz w Polsce, 10-11 czerwca 2022

Z kolei IMGW w porównaniu do naszej prognozy nieco bardziej rozszerzył większe ryzyko burz dla południowej Małopolski i wydał 2 stopień alertu dla całego obszaru.

Nasza prognoza oparta na wcześniejszym wydaniu modelu Swiss HD ECMWF wskazuje na 1 stopień, gdyż na przeważającym obszarze przewidywała górną granicę tego stopnia. W przypadku sprawdzenia się najnowszej wersji prognozy, stopień 1 może zostać podniesiony nie tylko do 2, ale nawet do 3, głównie z powodu ryzyka nawalnych opadów deszczu prowadzących do zalań, a nawet powodzi błyskawicznej. Sytuację będziemy monitorować i informować na bieżąco. Zalecamy, aby śledzić dane z radarów opadów, bo istnieje spore ryzyko rozwinięcia stacjonarnej ulewy.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 17:00, 10 czerwca 2022

Burze i ulewy w Polsce, alert pogodowy, ryzyko powodzi błyskawicznej, mapa opadów 10-11 czerwca 2022

Z upływem popołudnia na wspomnianym obszarze kraju rozwiną się miejscami strefy opadów i lokalnych burz. To będzie dość wąska strefa opadowa. Z uwagi na wolne poruszanie może miejscami generować większe sumy opadów. Później w nocy z 10/11 czerwca modele wyliczają ryzyko stacjonarnej ulewy, zwłaszcza miejscami na obszarze Podkarpacia. 

Prognozowana stacjonarna ulewa do godziny 03:00, 11 czerwca 2022

Ulewa stacjonarna w Polsce, ryzyko zalań i podtopień, mapa opadów 10/11 czerwca 2022

Sytuacja jest więc rozwojowa. Miejmy nadzieję, że skończy się na pierwszym wariancie prognozy, a ten najnowszy się nie sprawdzi. Non stop śledzimy dane, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!