| |
Zagrożenie!
Długowieczny cyklon Freddy odżył. Uderzy w ląd z huraganowym wiatrem i przyniesie powódź. Spadnie ponad 300 litrów wody

Długowieczny cyklon Freddy odżył. Uderzy w ląd z huraganowym wiatrem i przyniesie powódź. Spadnie ponad 300 litrów wody

Na chwilę oderwiemy się od pogody w Polsce i Europie, bo niesamowita historia dzieje się na naszych oczach na półkuli południowej Ziemi, gdzie nadal trwa sezon cyklonów tropikalnych. Wydało się, że po przemierzeniu 9 tysięcy kilometrów i uderzeniu w Madagaskar, a następnie w Mozambik cyklon Freddy zaniknie i przestaliśmy go śledzić, tymczasem ten wyjątkowo długowieczny cyklon nieoczekiwanie odżył i ponownie uderzy w ląd między 10-11 marca 2023 z huraganowym wiatrem i ulewami. Przyniesie powódź i zagrozi setkom tysięcy ludzi.

Widoczna reaktywacja cyklonu tropikalnego Freddy zmierzającego nad wybrzeże Mozambiku, 9 marca 2023. Dane: NASA

Długowieczny cyklon Freddy uderzy ponownie w ląd, będzie huraganowy wiatr i powódź, zagrożony Mozambik, marzec 2023

Jesteśmy świadkami wyjątkowej sytuacji pogodowej. Cyklon Freddy rozwinął się na Morzu Timorskim w pobliżu Australii i został zgłoszony przez tamtejszych meteorologów już 5 lutego. W następnych dniach rozpoczęła się jego 17 dniowa wędrówka przez niemal całą szerokość Oceanu Indyjskiego. Po drodze intensyfikował się i w szczycie rozwoju generował średni wiatr o prędkości 270 km/h, a w porywach z pewnością o kilkadziesiąt km więcej. Oznacza to, że formalnie miał siłę huraganu najwyższej 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona. Po przemierzeniu 9 tysięcy km, z siłą na pograniczu 2 i 3 kategorii uderzył 21 lutego w południowo wschodnie wybrzeże Madagaskaru.

Prognozowana trajektoria i siła cyklonu Freddy zmierzającego nad Mozambik, do 12 marca 2023. Dane: CIMSS

Odżył cyklon Freddy i ponownie uderzy w ląd, zagrożony Mozambik, będzie huraganowy wiatr i ulewny deszcz, możliwa powódź, prognoza żywiołu do 12 marca 2023

Freddy po uderzeniu w Madagaskar przesuwał się na zachód i ponownie wzmocnił się nad Kanałem Mozambickim, a następnie uderzył jako burza tropikalna w Mozambik. Na tym skończyliśmy jego śledzenie i to był błąd, bo z pozostałości po nim na początku marca uaktywnił się ponownie cyklon tropikalny i nadal się wzmacnia. Prognozy wskazują, że przed ponownym uderzeniem w Mozambik między 10/11 marca może mieć siłę pierwszej lub drugiej kategorii huraganu.

Prognozowana średnia prędkość wiatru w rejonie uderzenia cyklonu Freddy w wybrzeże Mozambiku, do 12 marca 2023. W porywach wiatr będzie silniejszy. Dane: ECMWF / Windy

Freddy zagrozi mieszkańcom Mozambiku poraz drugi, prognoza huraganowego wiatru do 12 marca 2023

Do rozwoju i utrzymania cyklonu tropikalnego potrzebna jest energia czerpana z ciepłej wody powierzchniowej morza i oceanu. Temperatura morza musi wynosić co najmniej 26-27 st. C. Z pomiarów satelitarnych sieci EUMETSAT wynika, że średnia temperatura powierzchni morza (SST) zmierzona wzdłuż trajektorii cyklonu wynosiła 28,8 st. C. Ta właśnie temperatura sprawiła, że cyklon ​​Freddy jest jednym z 5 w całej historii pomiarów i obserwacji z rekordem długości przejścia po południowym Oceanie Indyjskim, zwłaszcza, że uformował się dalej na wschód niż poprzednie cyklony.

Prognozowana suma opadów w rejonie Mozambiku, jaka ma spaść do 12 marca 2023. Dane: ECMWF / Windy

Cyklon uderzy w Mozambik, będzie huragan, ulewa i powódź, prognoza opadów do 12 marca 2023

Ponownie reaktywowany cyklon ma między 10-11 marca uderzyć w Mozambik w pobliżu miasta Quelimane zamieszkiwanego przez około 240 tysięcy ludzi. Prognozy wskazują na huraganowy wiatr w trakcie wejścia cyklonu na ląd, ale również na długotrwałe ulewy. W tym rejonie Mozambiku może spaść nawet 300 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Oznacza to poważne ryzyko powodzi.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!