| |
Zagrożenie!
Cyklon Freddy uderzy w ląd. Wiatr przekroczy 200 km/h. Spowoduje powódź i żywioł zagrozi milionom ludzi

Cyklon Freddy uderzy w ląd. Wiatr przekroczy 200 km/h. Spowoduje powódź i żywioł zagrozi milionom ludzi

Sezon cyklonów tropikalnych trwa obecnie na półkuli południowej Ziemi. Oczy meteorologów są aktualnie zwrócone na potężny cyklon Freddy. Tuż przed uderzeniem w ląd generuje wiatr powyżej 200 km/h. Towarzyszą mu ulewne opady deszczu, które na lądzie spowodują powodzie i osunięcia ziemi. Żywioł zagrozi milionom mieszkańców Madagaskaru.

Cyklon Freddy nadciągający ze wschodu nad Madagaskar, 21 lutego 2023. Dane: NASA

Cyklon Freddy uderzy w Madagaskar, wiatr przekroczy 200 km/h i będzie powódź, luty 2023

Cyklon tropikalny Freddy powstał na początku lutego nad wodami Oceanu Indyjskiego między wybrzeżem Indonezji i północno zachodniej Australii. W kolejnych tygodniach zaczął się poruszać na zachód aż po 15 dniach dotarł w rejon wschodniego wybrzeża Madagaskaru. Trasa przebyta przez ten cyklon na zachód zdumiewa, bo żaden inny cyklon tropikalny obserwowany w tej części świata nie przebył podobnej ścieżki przez Ocean Indyjski w ciągu ostatnich ponad 20 lat.

Cyklon Freddy uderzy w ląd z siłą huraganu 3 kategorii

Zanim cyklon dotarł w rejon wyspy Madagaskar, to w szczycie rozwoju generował wiatr ze średnią prędkością 250 km/h, a w porywach około 300 km. Miał więc wtedy siłę huraganu 4 kategorii w skali Saffira-Simpsona.

Prognozowana trajektoria i siła cyklonu tropikalnego Freddy. Dane: CIMSS

Cyklon Freddy niesie huraganowy wiatr, żywioł zagrozi milionom ludzi, będą powodzie na Madagaskarze, luty 2023

Aktualnie centrum cyklonu zbliża się do wybrzeża Madagaskaru i wieczorem (czasu polskiego) wkroczy nad ląd. W chwili uderzenia w wybrzeże będzie generował wiatr w porywach około 190-210 km/h. Początkowo będzie mieć siłę huraganu trzeciej kategorii, ale w czasie przejścia przez ląd zostanie odcięty od energii pozyskiwanej do rozwoju z oceanu i zacznie słabnąć do burzy tropikalnej. Freddy prawdopodobnie przesunie się nad Kanał Mozambicki, gdzie będzie kontynuował stopniowe przesuwanie na zachód i ostatecznie dotrze do Mozambiku pod koniec tygodnia.

Prognoza położenia i porywów wiatru generowanych przez cyklon Freddy w czasie uderzenia w Madagaskar, 21 lutego 2023 wieczorem czasu polskiego. Dane: ECMWF / Windy

Żywioł uderzy w Madagaskar, zbliża się cyklon Freddy, prognoza wiatru luty 2023

Zagrożeniem będą nie tylko huraganowe porywy wiatru, ale także ulewne opady deszczu. Miejscami może spaść nawet 200 litrów wody na m2 ziemi. Taka suma opadów doprowadzi do powodzi i lokalnych osunięć ziemi. Wiele nieutwardzonych dróg na i tak rzadkiej sieci w tym kraju będzie nieprzejezdnych. Główne uderzenie żywiołu jest prognozowane na południe i wschód od stolicy kraju Antananarywa.

Prognozowana suma opadów w czasie przejścia cyklonu Freddy do 23 lutego 2023. Dane: ECMWF / Windy

Cyklon Freddy na Madagaskarze, prognoza wiatru i sumy opadów, luty 2023

W całej historii pomiarów i obserwacji tylko dwa inne cyklony tropikalne przebyły drogę ze wschodniego Oceanu Indyjskiego w okolice Madagaskaru. Były to Hudah i Leone, znany również jako Eline w 2000 roku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!