| |
Zagrożenie!
Na Podkarpaciu dziś 13.11 tak ciemno, że trzeba oświetlenie włączyć w południe

Na Podkarpaciu dziś 13.11 tak ciemno, że trzeba oświetlenie włączyć w południe

Kilka dni temu wspominaliśmy o zjawisku, które miało miejsce w Warszawie. 7 listopada br. o godz. 13:30 zrobiło się niemal tak ciemno jak po zachodzie Słońca. Dziś 13.11 podobną sytuację mamy m.in. na Podkarpaciu, gdzie na pogodę wpływa niż przemieszczający się znad Czech w kierunku Ukrainy.

Zachmurzenie nad Polską. 13 listopada br. o godz. 11:45. Dane: sat24

Zdjęcie satelitarne Polski 13 listopada

Sprowadził on opady deszczu i zachmurzenie całkowite. Po godz. 11:00 natężenie promieniowania całkowitego (składa się z promieniowania odbitego, bezpośredniego i rozproszonego) spadło niemal do 0 W/m^2! Na wykresie dobowym ze stacji SolarAOT w pobliżu Strzyżowa widzimy, że wcześniej było niewiele lepiej. Promieniowanie nie przekroczyło 42 W/m^2. Dodatkowo zostały naniesione symulacje, w tym modelu Ftot, który wskazuje, ile w tym dniu powinno docierać promieniowania w czasie bezchmurnego nieba.

Promieniowanie całkowite na Podkarpaciu

Przypomnijmy, to ile promieniowania przechodzi przez chmurę (w przypadku grubych optycznie chmur), zależy od niewielkiej zmiany absorpcji. - Wystarczy, że chmura rozwija się w powietrzu, które zawiera aerozole absorbujące. Wówczas prowadzi to do zauważalnej redukcji promieniowania dochodzącego do powierzchni ziemi. Podobnie sprawa się ma z albedem chmury, które wykazuje zależność od zawartości aerozoli absorbujących. Efekt ten jest tym silniej widoczny, im grubsza optycznie chmura. Jest to dość oczywiste, bo wówczas rośnie droga pokonywana przez fotony, a tym samym rośnie prawdopodobieństwo absorpcji - wyjaśnia dr hab. Krzysztof Markowicz.


Komentarze
Rocky

U mnie w domu na klatce po 11 było niemal jak w nocy.

13 listopad 2017 - 12:45
Odpowiedz
Janina Filozof

To prawda ......

13 listopad 2017 - 14:47
Odpowiedz
Paweł Rosół

W Polsce jak to zwykle bywa o tej porze roku nastał Mordor gdzie wilk Fenrir przegonił słońce czasem aż do lutego ;-)

14 listopad 2017 - 21:22
Odpowiedz