| |
Zagrożenie!
Kolejna zima stulecia nie wyszła. Temperatura o ponad 2 st. C. powyżej normy w Rzeszowie

Kolejna zima stulecia nie wyszła. Temperatura o ponad 2 st. C. powyżej normy w Rzeszowie

1 marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna, dlatego możemy podsumować minioną zimę sezonu 2018/2019. Wszystkie zapowiedzi i wróżby mówiące o „zimie stulecia, poważnej zimie” itp. okazały się kolejny raz niewypałem. Poniżej przedstawiamy dane dla Rzeszowa, gdzie od zeszłego roku prowadzimy całodobowe pomiary.

Temperatura zanotowana w Rzeszowie, od 1 stycznia, do 28 lutego br.

Dane temperatura zima Rzeszów

Odniesieniem jest norma dla okresu bazowego 1981-2010. Norma temperatury w okresie trwania zimy meteorologicznej (grudzień-luty) wynosi -1.5 st. C. Odpowiednio: w grudniu -1 st. C., w styczniu -2.3 st. C. i lutym -1.3 st. C.

Tymczasem w grudniu zanotowaliśmy średnią +1 st. C., w styczniu -2.5 st. C., a w lutym +3.5 st. C. Średnia za cały okres wyniosła +0.6 st. C. To oznacza, że zima w Rzeszowie, mimo nieznacznie chłodniejszego stycznia, o 2.1 st. C. była cieplejsza względem normy wieloletniej.

Pod względem opadów miniona zima zapisała się odpowiednio: w grudniu zanotowaliśmy 39,2 mm, w styczniu 36,9 mm oraz w suchym lutym zaledwie 14,7 mm (połowę normy miesięcznej). Po zsumowaniu otrzymujemy 90.8 mm przy normie wynoszącej 97 mm.

Ciekawe dane dotyczą również liczby z dni z pokrywą śnieżną (=> 1 cm). Takich dni w grudniu było 10, w styczniu 22, a w lutym 0. Z danych jednoznacznie wynika, że najbardziej zimowym miesiącem pod względem zarówno temperatury, jak i pokrywy śnieżnej w Rzeszowie był styczeń (statystycznie najchłodniejszy miesiąc w roku). Różnica temperatury między najcieplejszym (15 st. C., 28 lutego), a najzimniejszym dniem (-14.8 st. C., 1 grudnia) zimy, wyniosła blisko 30 st. C.

Dane: DobraPogoda24, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!