Częsty dwucyfrowy mróz już blisko Polski. Powstanie silny antycyklon. Ciśnienie przekroczy 1040 hPa
Trwające ochłodzenie w Polsce w kolejnych dniach marca jeszcze bardziej się nasili. Zimno zapowiada się szczególnie okres między około 10-13 marca 2022, gdy mróz w nocy na znacznym obszarze kraju będzie mieć wartości dwucyfrowe. W tym czasie w rejonie Polski rozbuduje się kolejny silny antycyklon z ciśnieniem przekraczającym 1040 hPa. Wyż przyniesie rozpogodzenia, dlatego nocami będą dobre warunki do spadków temperatury. Większy mróz obejmie również Ukrainę objętą wojną, następnie zimne powietrze zejdzie nad Bałkany w kierunku Grecji i Turcji.
Zimna pierwsza połowa marca w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, od 7, do 13 marca 2022
Przed rozbudową kolejnego antycyklonu przejdą nad Polską w słabnącym obszarze wyżowym strefy wilgoci z przelotnymi opadami śniegu, zwłaszcza między 7/8 marca. Miejscami w tym okresie znowu zabielają się krajobrazy. Dokładne mapy opadów śniegu wskazują, gdzie poczujemy słaby nawrót zimy. W następnych dniach w rejonie Polski rozbuduje się wyż z ciśnieniem przekraczającym 1040 hPa.
Prognozowane ciśnienie w rejonie Polski, 10 marca 2022
Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują, że w obszarze wyżowym, będzie przeważnie pogodnie. Duże zachmurzenie ustąpi, a to oznacza, że przy adwekcji zimnego powietrza polarnego kontynentalnego i arktycznego, będą możliwe większe spadki temperatur. Mróz miejscami, zwłaszcza we wschodniej i południowej Polsce może mieć wartości dwucyfrowe.
Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 11 marca 2022
Prognoza adwekcji zimnego powietrza wyraźnie wskazuje, że powietrze to spłynie znad Rosji i Ukrainy nie tylko nad Polskę, ale także nad Bałkany, w tym nad Turcję i Grecję. Pojawi się ponownie spore ryzyko śnieżyc miejscami nad Bałkanami, gdyż nad tym obszarem zderzy się napływające chłodniejsze i suche powietrze z cieplejszym i wilgotniejszym znad południowo wschodniej Europy.
Prognozowany zasięg adwekcji zimnego powietrza nad Europą, 11 marca 2022
Antycyklon ma się utrzymywać w rejonie Polski na początku 2 dekady marca. Obszar wyżowy uniemożliwi przedarcie się cieplejszych mas powietrza znad Atlantyku. To oznacza, że możemy liczyć na stabilne i chłodne warunki pogodowe, nadal z bardzo niewielką sumą opadów.
Wstępnie prognozowane położenie wyżu w rejonie Polski, 10 marca 2022
Taki układ baryczny sprawi możliwość występowania większego mrozu w nocy szczególnie na południu oraz na wschodzie kraju znajdującym się bliżej centrum antycyklonu.
Prognoza położenia wyżu i wysokość ciśnienia, 12 marca 2022
Na dotarcie wiosennego ocieplenia musimy więc cierpliwie czekać. W kolejnej prognozie długoterminowej sprawdzimy, kiedy temperatura wzrośnie w Polsce.
DobraPogoda24.pl
Dwucyfrowe mrozy to jednak też przede wszystkim problem z suchym powietrzem. Do mieszkań przedostaje się ok. 30-40% powietrza z zewnątrz - w tej sytuacji przydają się nawilżacze powietrza, zwłaszcza jeśli mieszkamy z dziećmi. To one są bowiem najbardziej narażone na negatywne skutki suchego powietrza - ich układ odpornościowy rozwija się do ok. 15 roku życia. Wysuszone śluzówki, pozbawione warstwy glikanów są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych. Pozdrawiam i dużo zdrowia!