| |
Zagrożenie!
Częste mroźne noce w Polsce. Antycyklon zablokuje niże. Wichury i intensywne opady nieprędko

Częste mroźne noce w Polsce. Antycyklon zablokuje niże. Wichury i intensywne opady nieprędko

Na warunki pogodowe w Polsce zaczął wpływać dość trwały układ wyżowy. Ciśnienie w centrum antycyklonu dochodzi do 1040 hPa. W kolejnych dniach centrum wyżu będzie się przemieszczać, ale nadal będziemy pozostawać w obszarze pola wyżowego. Z tego powodu w nocy będzie się często pojawiał mróz, a właściwie będziemy mówić o przymrozkach. Ujemne temperatury, będą zjawiskiem powszechnym na znacznym obszarze kraju. Kolejnym zjawiskiem, będzie trwalszy brak intensywnych opadów. Te które wystąpią, będą nieliczne i rozproszone. Ryzyko wichury zostało zneutralizowane do zera.

Antycyklon w Polsce spowoduje częsty mróz w nocy oraz brak wichury i intensywnych opadów. Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie, do 6 marca 2022

Antycyklon zablokuje wichury w Polsce, częsty mróz w nocy, brak intensywnych opadów na początku marca 2022

Przed nami więc dłuższy okres dość monotonnej pogody. Częste przymrozki w nocy szybko nie ustąpią, zwłaszcza w pierwszej dekadzie marca 2022, ponadto w dzień nie zabraknie okresów pogodnych. Sporadyczne opady miejscami wystąpią, ale sumy tych opadów będą niewielkie i rozproszone.

Brak intensywnych opadów w Polsce. Prognozowana suma opadów do 7 marca 2022

Antycyklon blokuje wichury i częste opady w Polsce, prognoza opadów do 7 marca 2022

Wichury i głębokie niże, będą na ogół blokowane nad Atlantykiem w rejonie Islandii, w głębi oceanu, tylko niektóre niże podejdą w rejon Wysp Brytyjskich lub Półwyspu Iberyjskiego, ale obecnie bez ryzyka ekstremalnych wichur poza otwartymi wodami Atlantyku, gdzie wiatr nadal miejscami będzie przekraczać 150 km/h.

Brak ryzyka wichury i ulewnych opadów w Polsce. Prognozowane średnie ciśnienie w Europie, do 10 marca 2022

Brak wichury i częstych opadów w Polsce, prognoza ciśnienia w Polsce, do 10 marca 2022

Dopiero w drugiej połowie pierwszej dekady marca przelotnych opadów w Polsce ma się pojawić nieco więcej, ale nadal będą to opady rozproszone między okresami ze stabilną i pogodną aurą.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 10 marca 2022

Antycyklon blokuje wichury i opady w Polsce, prognoza sumy opadów do 9 marca 2022

Prawdopodobieństwo opadów możemy sprawdzić na wiązkach prognostycznych głównych modeli numerycznych. Poniżej prezentujemy prognozy opadów dla Warszawy. Wyliczenia są jednoznaczne. Większej sumy opadów nie widać, co najmniej do końca pierwszej dekady marca, a pewnie i dłużej.

Prognozowana suma opadów w Warszawie, do 10 marca 2022. Wizualizacja: meteologix

Prognoza opadów w Polsce, wichury nie będzie, prognoza opadów w Warszawie do 10 marca 2022

Z powyższej prognozy wynika, że w stolicy Polski do końca pierwszej dekady marca może spaść od zaledwie 1, do 8 mm wody na m2 ziemi. Nie ma więc mowy o ryzyku ulew, wichury i innego rodzaju gwałtownych zmian pogodowych. Warunki pogodowe będą więc sprzyjać w najbliższych dniach aktywności na świeżym powietrzu, aczkolwiek noce i poranki nadal będą dość chłodne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!