| |
Zagrożenie!
Cyklon Willy zbliża się do Polski. Będą wichury z wiatrem do 100 km/h. Możliwe zniszczenia i przerwy w dostawie prądu

Cyklon Willy zbliża się do Polski. Będą wichury z wiatrem do 100 km/h. Możliwe zniszczenia i przerwy w dostawie prądu

W rejon Polski zbliża się cyklon Willy, który do wtorku 21 lutego 2023 przyniesie wichury w wielu regionach. Wiatr w porywach osiągnie do 60-100 km/h. Silniej powieje wysoko w górach. Miejscami możliwe będą kolejne zniszczenia i przerwy w dostawie prądu. Meteorolodzy wydali alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia.

Cyklon Willy dotarł nad Bałtyk. Przyniesie wichury w Polsce. Jego położenie na zdjęciu satelitarnym o godzinie 12:00, 20 lutego 2023. Dane: Eumetsat

Cyklon Willy zbliża się do Polski, będą wichury, wiatr osiągnie 100 km/h, najnowsza prognoza wiatru i ciśnienia do 21 lutego 2023

Za nami przegląd najnowszych prognoz wiatru i wiemy, gdzie wichury będą najsilniejsze. Ponownie najmocniej powieje na północy Polski, zwłaszcza na wybrzeżu oraz lokalnie wysoko w górach, szczególnie na Śnieżce oraz w Tatrach. Silna fala wichura zaznaczy się również szczególnie w północno wschodniej połowie kraju.

Nadciąga wichura związana z cyklonem Willy

Aktualnie nad Polską przechodzi aktywny front ciepły niosący śnieżyce na północnym wschodzie kraju, a tuż za nim zacznie od północnego zachodu w głąb Polski wkraczać wichura. Będzie ona skutkiem przechodzenia cyklonu przez Bałtyk nad Kraje Nadbałtyckie i Rosję. Cyklon właśnie rozwija się nad środkowym akwenem morza.

Prognoza porywów wiatru i zasięgu wichury w Polsce wczesnym popołudniem, 20 lutego 2023

Nadciąga cyklon Willy, będzie wichura w Polsce, prognoza wiatru 20-21 lutego 2023

Położenie cyklonu Willy jest bardzo podobne do orkanu Otto / cyklonu Ulf, aczkolwiek omawiany cyklon jest mniejszym ośrodkiem niżowym i będzie powodował wichury na mniejszym obszarze Europy w rejonie Polski. Wiatr już zaczyna nasilać się w Polsce. Na stacjach IMGW zanotowano 83 km/h w Łebie, 76 km/h w Ustce i 94 km/h na Rozewiu. Z kolei na Śnieżce wiatr przekroczył 133 km/h, ale będzie jeszcze silniejszy.

Prognoza porywów wiatru i zasięgu wichury w Polsce o godzinie 19:00, 20 lutego 2023

Wkracza wichura do Polski, cyklon Willy już nad Bałtykiem, prognoza wiatru i ciśnienia, 20 lutego 2023 wieczór

Nocą układ niżowy znad Bałtyku przemieści się nad Łotwę i w tym czasie nadal będzie powodował silny wiatr w Polsce. Będzie on skutkiem sporego gradientu poziomego ciśnienia, jaki powstanie nad naszym krajem, a także obecności prądu strumieniowego.

Prognozowane położenie cyklonu Willy w rejonie Polski o godzinie 01:00, 21 lutego 2023

Wichury przejdą przez Polskę, prognoza wiatru i ciśnienia oraz położenie cyklonu Willy, 21 lutego 2023

Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że różnica ciśnienia na obszarze Polski pomiędzy krańcami południowo zachodnimi i północno wschodnimi w czasie przejścia cyklonu sięgnie około 20-23 hPa. 

Prognozowane porywy wiatru w Polsce około godziny 01:00, 21 lutego 2023

Wichura uderzy w Polsce, do kiedy będzie silny wiatr, prognoza wichury i położenia cyklonu Willy, 21 lutego 2023 noc

We wtorek 21.02 w ciągu dnia nadal na znacznym obszarze Polski będą występować wichury, szczególnie odczuwalne na wschodzie kraju. Wiatr w porywach może osiągać do 60-90 km/h. Miejscami silniej może powiać wysoko w górach. Pod wieczór wiatr zacznie słabnąć, najpóźniej na wschodzie i południowym wschodzie kraju.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce około godziny 13:00, 21 lutego 2023

Wichury w Polsce, najnowsza prognoza wiatru i ciśnienia, 21 lutego 2023

Wichura generalnie będzie słabsza od cyklonu Ulf, ale mimo to, miejscami i tak spowoduje szkody i przerwy w dostawie prądu. Skala przerw powinna być jednak mniejsza. Przy poprzednim cyklonie od prądu zostało odciętych ponad 200 tysięcy odbiorców. 

Maksymalne porywy wiatru w Polsce na nizinach, jakie mogą wystąpić w czasie przejścia cyklonu Willy, do 21 lutego 2023

Najnowsza prognoza wichury, gdzie wiatr będzie najsilniejszy, cyklon Willy, prognoza do 21 lutego 2023

Od 22 lutego odetchniemy od ryzyka przechodzenia kolejnych wichur w Polsce. W kolejnych dniach do końca lutego, wiatr będzie umiarkowany i słaby, tylko miejscami i chwilami silniejszy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Krysia

Alarmujcie o zmianach

20 luty 2023 - 14:37
Odpowiedz