| |
Zagrożenie!
Cyklon Urte nasili przymrozki w Polsce. Temperatura spadnie do -5 stopni. Napłynie arktyczne powietrze

Cyklon Urte nasili przymrozki w Polsce. Temperatura spadnie do -5 stopni. Napłynie arktyczne powietrze

Nad Skandynawią obserwujemy obecnie przechodzenie cyklonu Urte. Niż ten przynosi miejscami śnieżyce na obszarze Finlandii, Szwecji i Finlandii, a także zaciąga coraz chłodniejsze powietrze. Najbliższej doby cyklon ten przesunie się nad północno zachodnią Rosję, ale mimo, że będzie oddalony od Polski, to wpłynie również na warunki pogodowe w naszym kraju. Spodziewamy się nasilenia przymrozków w północnej i północno wschodniej Polsce, zwłaszcza 4 maja nad ranem. Temperatura miejscami może spaść nawet do -5 st. C., zwłaszcza przy gruncie. Sprawdźmy, kiedy i gdzie przymrozki będą największe.

Położenie cyklonu Urte i kierunek zaciąganej chłodnej masy powietrza o godzinie 13:30, 2 maja 2022. Dane: Eumetsat

Cyklon Urte nasili przymrozki w Polsce, 4 maja 2022

Mimo, że już rozpoczęliśmy maj, to przymrozki w Polsce nad ranem nadal są notowane szczególnie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń.

Przymrozki zanotowano w Polsce przy gruncie, 2 maja 2022

Cyklon spowoduje nasilenie przymrozków w Polsce, mapa temperatury 2 maja 2022

Z omawianym cyklonem Urte jest związany mało aktywny chłodny front atmosferyczny, który zaznaczy się również w Polsce. Jest on już bardzo dobrze widoczny na mapie synoptycznej. Z tego powodu za frontem ze słabymi przelotnymi opadami, w północnej Polsce ostatni dzień majówki upłynie pod znakiem zdecydowanie niższej temperatury. Miejscami nas samym morzem temperatura nie przekroczy 8 stopni C., a w tym czasie na południu, zwłaszcza w Małopolsce temperatura wzrośnie nawet do 22-23 st. C.

Prognozowana temperatura w Polsce 3 maja 2022

Cyklon Urte sprowadzi chłodne powietrze na północ Polski, mapa temperatury 3 maja 2022

Za frontem napłynie zimne powietrze, które w nocy 3/4 maja zacznie osiadać w pogodnym obszarze wyżowym. W środę 04.05 nad ranem, zwłaszcza w województwie pomorskim, warmińsko mazurskim i podlaskim ujemna temperatura pojawi się nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2m. Temperatura na tym obszarze spadnie do -5/-1 st. C. Jeszcze większy obszar przymrozków obejmie kraje nadbałtyckie. 

Prognozowane przymrozki w Polsce, 4 maja 2022 nad ranem

Pogoda 4 maja 2022, prognoza przymrozki w Polsce

Kolejna noc 4/5 maja również przyniesie miejscami przymrozki na północnym wschodzie kraju, zwłaszcza na Podlasiu.

Prognozowany w Europie zasięg adwekcji zimnego powietrza z północy i przewidywana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km. 4 maja 2022 nad ranem

Cyklon nasili przymrozki w Polsce, 4 maja 2022, mapa temperatury

W następnych dniach przymrozki będą zjawiskiem coraz rzadszym, a w 2 dekadzie maja jest nawet szansa na gorące dni w Polsce o czym więcej informujemy w najnowsze pogodzie długoterminowej na maj 2022.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!