| |
Zagrożenie!
Cyklon przyniesie wichury i burze w Polsce. Wiatr osiągnie 100 km/h. Przejdzie aktywny front chłodny

Cyklon przyniesie wichury i burze w Polsce. Wiatr osiągnie 100 km/h. Przejdzie aktywny front chłodny

Odblokowanie cyrkulacji strefowej sprawia, że co jakiś będziemy narażeni na przechodzenie w rejonie Polski kolejnych ośrodków niżowych z frontami atmosferycznymi. Dość głębokie cyklony przyniosą wichury, przelotne opady i lokalne burze. Wiatr miejscami może spowodować szkody. Na naszą uwagę zasługuje obecnie cyklon Nasim, który między 7-8 kwietnia załamie pogodę. Jego przejściu będzie towarzyszył aktywny front chłodny sunący z zachodu na wschód kraju. Sprawdźmy, kiedy i gdzie wiatr będzie najsilniejszy.

Prognozowane położenie niżu Nasim w Europie wraz z kierunkiem przemieszczenia, 7/8 kwietnia 2022

Cyklon Nasim przyniesie wichury, opady i burze w Polsce, prognoza wiatru i ciśnienia 7-8 kwietnia 2022, mapy pogodowe

Po odsunięciu się niżu Mirella, teraz skupiamy się na nowym ośrodku niżowym noszącym imię Nasim. Ośrodek ten aktualnie zbliża się w rejon pomiędzy Wyspami Owczymi i wybrzeżem Szkocji. W kolejnych kilkudziesięciu godzinach, będzie się przemieszczał na wschód aż dotrze nad Bałtyk. Wtedy wpłynie na pogodę w Polsce. Cyklon zanim dotrze nad Bałtyk, to zdąży się jeszcze pogłębić i ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 970 hPa.

Prognozowany przepływ powietrza nad Polską i Europą na wysokości 1,5 km w czasie przejścia aktywnego chłodnego frontu, 7/8 kwietnia 2022

Cyklon Nasim przyniesie wichury, opady i burze w Polsce, prognoza wiatru i ciśnienia 7-8 kwietnia 2022

Zanim kolejny niż dotrze nad Bałtyk, to ośrodek ten zaciągnie do Polski cieplejsze powietrze z południowego zachodu. Z tego powodu 6-7 kwietnia odczujemy wzrost temperatury szczególnie na zachodzie, w centrum i na południu kraju. Sytuacja zacznie się jednak zmieniać w czwartek późnym popołudniem lub wieczorem, gdy do zachodniej i północno zachodniej Polski wkroczy front chłodny z opadami deszczu.

Prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce, do godziny 20:00, 7 kwietnia 2022

Aktywny front chłodny i wichury w Polsce, 7/8 kwietnia 2022, prognoza opadów i wiatru

Przejściu frontu atmosferycznego, będą towarzyszyć przelotne opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem i punktowo drobnego gradu lub krupy śnieżnej. Gdzieniegdzie mogą wystąpić również burze. Wraz z nasunięciem się frontu wzrośnie prędkość wiatru. Wichury w porywach mogą osiągać do 60-100 km/h. Najsilniej powieje na zachodzie, w północnej połowie Polski oraz w rejonach podgórskich. Na Śnieżce wiatr może przekroczyć 130 km/h.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce w czasie przejścia cyklonu Nasim, 7/8 kwietnia 2022

Wichury w Polsce, niż i cyklon Nasim, prognoza wiatru 7-8 kwietnia 2022

Front z upływem nocy dalej będzie sunął na wschód i południowy wschód Polski. Opady najpóźniej z tej strefy dotrą nad Podkarpacie, bo dopiero w drugiej połowie nocy lub w piątek 08.04 nad ranem.

Prognozowany zasięg opadów z chłodnego frontu atmosferycznego w Polsce, do godziny 02:00, 8 kwietnia 2022

Aktywny front chłodny, wichury w Polsce, niż Nasim, prognoza opadów i wiatru 8 kwietnia 2022

Na ustabilizowanie pogody w kolejnych dniach nadal nie możemy liczyć, bo ponownie miejscami będą przechodzić przelotne opady. Więcej chwil ze słońcem i wiosennymi temperaturami czeka nas w ciągu 2 dekady kwietnia, ale o tym więcej dowiecie się w następnej naszej prognozie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Kiedy wreszcie zrobi się ciepło na dobre?

05 kwiecień 2022 - 13:53
Odpowiedz