| |
Zagrożenie!
Cyklon Helgard miesza w pogodzie. Tornado niszczyło budynki w Europie. Uderzyły burze, gradobicia i wichury

Cyklon Helgard miesza w pogodzie. Tornado niszczyło budynki w Europie. Uderzyły burze, gradobicia i wichury

Głębokie cyklony atlantyckie wędrujące w rejon Wysp Brytyjskich powodują w ostatnich dniach spore zamieszanie pogodowe w zachodniej Europie. Kolejne ogromne burze z ulewami, gradobiciami, wichurami, a nawet tornadem uderzyły m.in. we Francję. Intensywność zjawisk była imponująca, jak na drugą połowę października. Burze i niewielkie tornado spowodowało zniszczenia m.in. w departamencie Pas-de-Calais i Eure. Dziesiątki dachów zostało uszkodzonych lub zerwanych. Niektóre domy zostały zrównane z ziemią. Częściowemu uszkodzeniu uległ również kościół. 

Potężne gradobicie we Francji. Skutki chłodnego frontu związanego z cyklonem Helgard w miejscowości Amiens, 23 października 2022. Foto: FB Marie Haag

Ogromne burze i gradobicia we Francji, skutki cyklonu Helgard na zachodzie Europy, 23 października 2022

Potężne nawałnice we Francji były skutkiem przechodzenia chłodnego frontu atmosferycznego związanego z cyklonem Helgard zbliżającym się w rejon Wielkiej Brytanii. Burze wystąpiły również m.in. w Anglii, Belgii i Holandii, a dziś pozostają aktywne między południowo wschodnią Francją i południowymi Niemcami. W tej części Europy w ostatnich kilkudziesięciu godzinach zanotowano ponad 260 tys. wyładowań atmosferycznych, a przecież mamy drugą połowę października.

Potężne burze i nawałnice w zachodniej Europy. Wyładowania zanotowane w ciągu ostatniej doby, do godziny 09:55, 24 października 2022

Potężne burze, ulewy i gradobiciami we Francji, cyklon Helgard namieszał w pogodzie, 23-24 października 2022

Burze, które przeszły przez departament Eure w niedzielę 23.11 we Francji, spowodowały zniszczenia głównie po stronie Pont-Audemer i Beuzeville. Wichury generowały porywy wiatru nawet 136 km/h. Taką prędkość zanotowano na stacji Meteo France o godzinie 16:12 w Boulleville, około 10 km na zachód od Pont-Audemer. Służby ratunkowe interweniowały głównie przy zabezpieczaniu uszkodzonych lub zerwanych dachów, usuwaniu powalonych drzew, wypompowywaniu wody z piwnic oraz naprawianiu linii energetycznych i telekomunikacyjnych.

Rejon zachodniej Europy w którym uderzyły potężne burze, gradobicia, wichury, ulewy i tornada, 23 października 2022. Dane: ESWD

Ogromne burze, wichury i gradobicia w Europie, skutki cyklonu we Francji, październik 2022

Silny wiatr potrafił przewrócić na bok ciężarówki z naczepami. Takie zdarzenie zarejestrowano w gminie Beuzeville na drodze w kierunku Pont de Tancarville.

Przewrócona ciężarówka przez uderzenie silnego wiatru bocznego we Francji, 23 października 2022

Średnica gradzin we Francji ponownie miejscami osiągała do 2-5 cm. Gradobicia wystąpiły m.in. w miejscowości Buchy, Bierville i Breteuil.

Gradobicie we Francji, 23 października 2022

Najpoważniejsze jednak szkody przyniósł silny wiatr związany ze zjawiskiem wiatru zstępującego, ale również prawdopodobną trąbą powietrzną. Wiele dachów budynków zostało zerwanych i uszkodzonych. Skutki potężnych burz pojawiły się m.in. w miejscowości Conty.

Skutki przejścia prawdopodobnego tornada w miejscowości Conty w departamencie Somma we Francji, 23 października 2022

Skutki przejścia tornada w miejscowości Conty we Francji. Silny wiatr uszkodził dach na m.in. miejscowym kościele.

Z kolei w Polsce nadal pogoda będzie dla nas łaskawa, gdyż głębokie cyklony atlantyckie przemieszczające się w pobliżu zachodniej Europy ze strefami frontowymi będą do nas kierować ciepłe masy powietrza. To oznacza, że zgodnie z naszą pogodą długoterminową, co najmniej do końca października będzie cieplej niż zwykle, a przelotne opady deszczu pojawią się tylko miejscami. Nie zabraknie również dni pogodniejszych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!