| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Eksplozja ciepła obejmie Polskę. Cyklon atlantycki zablokuje mróz i śnieg

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Eksplozja ciepła obejmie Polskę. Cyklon atlantycki zablokuje mróz i śnieg

Ostanie dni października w Polsce zapowiadają się niezwykle ciepło, okresami pogodnie i tylko miejscami i przejściowo z przelotnym deszczem - przewiduje nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Ciepła złota jesień i chwilami powiewy babiego lata będą nadal jak najbardziej możliwe. Aktywny cyklon atlantycki będzie ponownie kierował do środkowej Europy, w tym do Polski umiarkowane i ciepłe masy powietrza chroniące nas przed wtargnięciem mrozu i śniegu, jaki zacznie się pojawiać nad północno wschodnią Europą. Co ciekawe, temperatury w ostatniej dekadzie października będą często wyższe niż były w tym roku w drugiej połowie września. Ostatecznie październik zapisze się w Polsce, jako bardzo ciepły miesiąc.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 23 października - 2 listopada 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, eksplozja ciepła w Polsce, cyklon atlantycki ochroni nas przed śniegiem i mrozem, prognoza temperatury do 7 listopada 2022

Kolejne dni października w Polsce zapowiadają się bardzo ciepłe. Temperatura maksymalna będzie często osiągać 15-22 st. C. Najcieplej będzie zwykle na zachodzie, południowym zachodzie i na południu kraju. Średnia temperatura dobowa za okres najbliższych 10 dni może być aż o około 6-9 st. C. wyższa względem normy klimatycznej. Tegoroczny październik w Polsce będzie więc miesiącem, który określimy klimatycznie, jako bardzo ciepły. Anomalia temperatury na koniec miesiąca w skali kraju może sięgnąć nawet 2,6-2,7 st. C. (obecnie 1,5 st. C.) powyżej normy wieloletniej. 

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce, od 23 października, do 7 listopada 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce, od 23 października, do 7 listopada 2022

Wyjątkowo wysokie temperatury utrzymają się w Polsce, co najmniej do końca października. Początek listopada powinien zacząć przynosić stopniowy spadek temperatury, ale nie od razu poczujemy duże ochłodzenie. Generalnie, sezon grzewczy będzie dla nas nadal łaskawy, bo temperatury wyższe niż zwykle pozwolą nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. 

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 2 listopada 2022

Pogoda długoterminowa, cyklon atlantycki ochroni Polskę przed mrozem i śniegiem, duże ocieplenie, prognoza ciśnienia do 2 listopada 2022

Polska w kolejnych dniach najczęściej będzie się znajdować w zasięgu wyżu znad Bałkanów. Okresami zaznaczy się również strefa frontowa związana z głębokim cyklonem znad Atlantyku w rejonie głównie Wysp Brytyjskich. Taki rozkład ciśnienia będzie często preferował postępującą adwekcję ciepłego powietrza z południowo zachodniej Europy do Polski. Możemy również liczyć na dni bardziej pogodne z powiewem złotej jesieni, a nawet babiego lata, szczególnie na południu i zachodzie kraju po ustąpieniu czasami i miejscami zalegającej mgły. Dni z przewagą zachmurzenia umiarkowanego i dużego również się pojawią.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 30 października 2022

Pogoda na 16 dni, prognoza sumy opadów deszczu w Polsce do 30 października 2022

Strefy frontowe z przelotnym deszczem także będą możliwe, ale nie będą one częste. W nowym tygodniu popada miejscami i przelotnie, głównie między 24-25 października. W pozostałych dniach bez opadów lub przelotny deszcz pojawi się tylko lokalnie.

Pogoda na 16 dni w Warszawie

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, cyklon zablokuje śnieg i mróz, prognoza temperatury do 7 listopada 2022

Naszą prognozę długoterminową potwierdzają wiązki prognostyczne z prawdopodobieństwem zakresu temperatur i możliwych opadów deszczu we wskazanym terminie dla wybranych miast w Polsce. 

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dla Rzeszowa, prognoza temperatury i opadów do 7 listopada 2022

Adwekcja ciepłego powietrza do Polski jest pewna co najmniej do końca października. Potwierdzają to prognozy wszystkich wiodących modeli numerycznych. 

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia, prognoza pogody do 7 listopada 2022

Przed nami więc jeszcze ciepłe okresy jesieni, które warto odpowiednio wykorzystać. Dzień Wszystkich Świętych będzie nadal bardzo podobny do minionych w ostatnich latach, czyli z temperaturą maksymalną na poziomie około 13-18 st. C. Będziemy to jeszcze weryfikować w kolejnych prognozach. Nadal przewidujemy, że pierwszy śnieg na nizinach w tym sezonie w Polsce pojawi się w trakcie listopada, tak jak to było w ubiegłych latach, zwłaszcza w jego drugiej połowie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!