| |
Zagrożenie!
Cyklon dotrze do Europy. Przyniesie śnieżyce i wichury na północy. Czy wpłynie na pogodę w Polsce?

Cyklon dotrze do Europy. Przyniesie śnieżyce i wichury na północy. Czy wpłynie na pogodę w Polsce?

Nadal mamy w Europie regiony, z których zima nie chce się wycofać mimo, że maj już niebawem. Mimo chwilowego ocieplenia, jakiego kilka dni temu doświadczyli mieszkańcy Skandynawii, kolejne śnieżyce i wichury pojawią się w Norwegii, Szwecji i Finlandii. Będą one związane z cyklonem, który z zimnym powietrzem dotrze do północnej Europy znad Grenlandii. Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, wichur i mrozu. Zobaczmy, czy ten cyklon wpłynie na warunki pogodowe w Polsce.

Prognozowana adwekcja zimnego powietrza do północnej Europy po przejściu cyklonu 2-3 maja 2022

Cyklon dotrze do Europy, przyniesie śnieżyce i wichury na północy, mapa pogodowa 2-3 maja 2022

Prognozy numeryczne wskazują, że nowy cyklon, czyli niż powstanie w rejonie wschodniego wybrzeża Grenlandii. Następnie przez północny Atlantyk i Morze Norweskie wejdzie 2 maja nad Skandynawię. W ciągu kolejnej doby przemieści się nad północno zachodnią Rosję. 

Zbliżający się cyklon nad Skandynawię, 2 maja 2022

Cyklon uderzy w Skandynawię, będą śnieżyce i wichury, 2 maja 2022

W tym czasie przyniesie miejscami śnieżyce i zamiecie śnieżne, a także początkowo wichury. Śnieg popada przede wszystkim w Norwegii wzdłuż całego pasma gór, a także w północnej połowie Szwecji i Finlandii aż po północno zachodnie krańce Rosji.

Prognozowane położenie cyklonu i zasięg opadów śniegu nad Skandynawią, 2 maja 2022

Cyklon sprowadzi majowe śnieżyce i wichury do Skandynawii, mapa opadów 2 maja 2022

Cyklon wchodząc nad Skandynawię, będzie przynosił nie tylko śnieżyce, ale początkowo również wichury. Najmocniej powieje wzdłuż środkowego i północnego norweskiego wybrzeża oraz na południe od centrum niżu na obszarze środkowej Szwecji, w porywach do 60-100 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w Europie, 2 maja 2022

Zima w Europie nie odpuszcza, będą śnieżyce i wichury, mapa opadów 2 maja 2022

Opady związane z tym cyklonem nie dotrą do Polski, bo w tym czasie, będziemy się znajdować w obszarze wału wyżowego, ale niż współpracując z wyżem sprowadzi do północnej Polski chłodniejsze powietrze, zwłaszcza 3 maja. Z tego powodu na północy kraju, będzie wyraźnie chłodniej względem pozostałej części Polski o czym informujemy w najnowszej pogodzie na majówkę 2022. Pojawią się również miejscami niewielkie przymrozki szczególnie nad ranem na północy.

Lód morski na północy Bałtyku w Zatoce Botnickiej. Dane satelitarne NASA, 27 kwietnia 2022

Nadal lód morski na Bałtyku, zdjęcie satelitarne 27 kwietnia 2022

Zima w północnej połowie Skandynawii nadal nie chce ustąpić o czym świadczy zalegający śnieg, a także zbliżająca się śnieżyca po której znowu napłynie chłodniejsze powietrze i będzie dwucyfrowy mróz szczególnie na północy Półwyspu Skandynawskiego. Z kolei na północy Bałtyku w Zatoce Botnickiej nadal zalega lód morski, aczkolwiek z tendencją do stopniowego zmniejszania zasięgu.

Gdzie jest zima w Europie? Prognozowana pokrywa śnieżna do 6 maja 2022

Gdzie jest zima w Europie, prognoza pokrywy śnieżnej do 6 maja 2022

Warunki zimowe na początku maja w Europie nadal znajdziemy w Pirenejach na pograniczu Hiszpanii i Francji, w Islandii, oczywiście w Alpach, lokalnie w Karpatach w Rumunii, w Tatrach w Polsce i Słowacji, a także w Skandynawii i na północnym zachodzie Rosji. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!