| |
Zagrożenie!
Cyklon Cornelis przynosi wichury w Polsce. Wiatr przekroczył 100 km/h. Wystąpiły liczne burze

Cyklon Cornelis przynosi wichury w Polsce. Wiatr przekroczył 100 km/h. Wystąpiły liczne burze

Na pogodę w Polsce w ciągu minionej doby wpłynął cyklon Cornelis z chłodnym frontem atmosferycznym. W wielu regionach, zwłaszcza w północno zachodniej połowie kraju przyniósł śnieżyce oraz opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej, ale także wichury w północnych województwach. Wiatr w rejonie Polski przekroczył 100 km/h, co było zgodne z naszą prognozą sprzed wielu dni. Na froncie rozwinęły się również liczne burze. Silny wiatr utrzyma się w środę 08.03 jeszcze okresowo na północy i północnym wschodzie kraju, gdzie może mieć siłę wichury.

Wichury prognozowane na północnym i północnym wschodzie Polski. Przewidywane porywy wiatru około godziny 13:00, 8 marca 2023

Wichury i burze w Polsce przynosi cyklon Cornelis, wiatr przekroczył 100 km/h, prognoza wiatru 8-9 marca 2023

Minionej doby głęboki cyklon Cornelis przemieszczał się znad południowej Szwecji przez Bałtyk i niebawem dotrze nad Zatokę Ryską między Łotwą i Estonią. Jesteśmy jeszcze na jego skraju, dlatego na północy i północnym wschodzie nadal spodziewane są silne porywy wiatru między wybrzeżem województwa pomorskiego przez północne dzielnice warmińsko mazurskiego po podlaskie. Wiatr na tym obszarze według prognoz modelu ECMWF może w porywach osiągnąć do 60-85 km/h.

Prognozowane położenie cyklonu Cornelis o godzinie 13:00, 8 marca 2023

Wichury, śnieżyce i burze w Polsce, skutki cyklonu, prognoza położenia niżu 8-9 marca 2023

Chyba pierwsi w Polsce, bo już pod koniec lutego informowaliśmy, że w rejonie Polski około 8 marca przejdzie głęboki cyklon i może przynieść wiatr powyżej 100 km/h, przy czym zaznaczaliśmy wtedy, że jego bezpośrednie uderzenie w nasz kraj nie jest pewne i należy dalej sytuację monitorować. Prognoza sprawdziła się co do joty. Poza górami z wiatrem dochodzącym do 115 km/h na Śnieżce, zanotowano 108 km/h na platformie Petrobaltic położonej w rejonie Polski na Bałtyku. Z kolei na lądzie do tej pory najmocniej wiało na Przylądku Rozewie. O godzinie 07:50 8 marca 2023 zanotowano blisko 100 km/h.

Maksymalne porywy wiatru w Polsce zanotowane minionej doby 7/8 marca 2023. Dane: IMGW / Ogimet

Pomiary wiatru w Polsce, cyklon Cornelis 8 marca 2023

Uwagę zwracają również liczne burze, jaki rozwinęły się na chłodnym froncie w Polsce oraz w rejonie naszego kraju. Na tym obszarze w ciągu minionej doby zarejestrowano blisko 1200 wyładowań.

Burze zarejestrowane w Polsce i w rejonie kraju w ciągu ostatnich 24 godzin

Liczne burze na chłodnym froncie w Polsce, mapa wyładowań do 8 marca 2023

Silny wiatr we wskazanych regionach zacznie słabnąć z upływem popołudnia. W czwartek 09.03 silny wiatr będzie możliwy okresami na południu kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich Małopolski i Podkarpacia.

Prognozowane porywy wiatru na południu Polski około godziny 12:00, 9 marca 2023

Silny wiatr w Polsce, najnowsza prognoza 9 marca 2023

Sytuacja pod względem wiatru pogorszy się znacznie 11 marca. W tym dniu nad sporym obszarem Polski wystąpią wichury. Silny wiatr może wtedy powodować lokalne szkody. Najnowszą prognozę wiatru będziemy prezentować w kolejnych wpisach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!