| |
Zagrożenie!
Będą silne wichury. W prognozach głęboki cyklon. Wiatr w rejonie Polski przekroczy 100 km/h

Będą silne wichury. W prognozach głęboki cyklon. Wiatr w rejonie Polski przekroczy 100 km/h

Wkroczyliśmy obecnie w okres ustabilizowania pogody związanego z wpływem układu wyżowego znad rejonu Wysp Brytyjskich, ale w prognozach są już widoczne kolejne zmiany. Wpływ antycyklonu w trakcie marca ma ustąpić i wtedy w osi prądu strumieniowego ponownie pojawi się szansa do rozwoju głębokiego cyklonu z ryzykiem wichury. Niewykluczone, że wiatr powyżej 100 km/h ponownie wystąpi w rejonie Polski. Sprawdźmy najnowsze wstępne prognozy możliwego załamania pogody.

Wstępnie prognozowane wichury w rejonie Polski, 8 marca 2023

W prognozach głęboki cyklon, będą wichury z wiatrem powyżej 100 km/h w Polsce, prognoza wiatru 8 marca 2023

Wpływ wyżu na pogodę w Polsce utrzyma się do około 2 marca, a od 3-4 marca zaczniemy się dostawać pod wpływ frontów atmosferycznych i układów niżowych niosących opady śniegu, deszczu i deszczu ze śniegiem oraz lokalnie krupy śnieżnej. Od około 5 marca wyż nad rejonem Wysp Brytyjskich zostanie przełamany i znad Atlantyku będzie mieć szansę rozwinąć się i wkroczyć nad Europę układ niżowy.

Wstępnie prognozowane wichury w rejonie Polski, 8 marca 2023 pod wieczór

Marzec 2023 przyniesie głęboki cyklon i wichury w Polsce, prognoza wiatru 7-8 marca 2023

Wspomniany cyklon ma wkroczyć przez Atlantyk nad Morze Północne, gdzie wspomagany przez prąd strumieniowy miałby się nagle pogłębić i szybko przesunąć na wschód. Jego powstania nie można zupełnie wykluczyć, gdyż zawsze w osi prądu strumieniowego, a ten ma zalegać nad Europą pojawiają się dobre warunki do rozwoju układów niżowych.

Wstępnie prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską i Europą, 8 marca 2023

Wróci głęboki cyklon i będą wichury, prognoza prądu strumieniowego, 8 marca 2023 nad Polską i Europą

Jeśli faktycznie powstanie głęboki niż (+/- 2 dni względem podanego terminu), to będzie się on przesuwał zgodnie z położeniem prądu strumieniowego z zachodu na wschód Europy. Od jego dokładnej trajektorii będzie zależna prędkość wiatru w poszczególnych regionach Europy, ale jest pewne prawdopodobieństwo, że ten wiatr odczujemy również w Polsce. Aktualnie nie mamy całkowitej pewności, że wichura uderzy bezpośrednio w Polsce ze względu na jeszcze odległy termin prognozy, ale warto śledzić kolejne wyliczenia numeryczne z położeniem i terminem potencjalnego niżu.

Wstępnie prognozowane położenie cyklonu w rejonie Polski, 8 marca 2023

Wichury w marcu 2023 zagrożą Polsce, będzie głęboki cyklon nad Europą, prognoza wiatru i ciśnienia 8 marca 2023

Sytuacje będziemy nadal monitorować, aby jak najwcześniej informować o możliwym zagrożeniu ze strony pogody. Aktualnie mamy więc sytuację potencjalnego głębokiego cyklonu w Europie, jaki może się rozwinąć za ponad tydzień. Jego trajektoria jest jeszcze bardzo niepewna, bo nie wiadomo, czy niż przejdzie bardzo blisko Polski lub w pewnym oddaleniu od naszego kraju, a to ma spore znaczenie dla potencjalnego ryzyka wichury. 

Aktualnie prognozowane położenie cyklonu i zasięgu wichury w Europie, 8 marca 2023

Czy będą nowe wichury w Polsce i Europie, w prognozach cyklon i silny wiatr, prognoza 8 marca 2023

Miejmy nadzieję, że prognoza się nie sprawdzi i potencjalny niż przejdzie innym torem i ostatecznie wichury ominą Polskę. Będziemy informować na bieżąco w przypadku potwierdzenia prognozy i możliwości wydania alertów pogodowych. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!