| |
Zagrożenie!
Coraz silniejszy mróz w Polsce. Temperatura spadła do -18 stopni. W prognozach nawet poniżej -20 stopni

Coraz silniejszy mróz w Polsce. Temperatura spadła do -18 stopni. W prognozach nawet poniżej -20 stopni

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że w wielu regionach mamy prawdziwą zimę. Nie dość, że co jakiś czas pada śnieg, a nawet przechodzą śnieżyce, to ostatnie noce przynoszą również tęgi mróz w rejonach rozpogodzeń. Temperatura miejscami spadła do -18 st. C., a w prognozach w kolejnych dniach widnieje nawet fala mrozu z wartościami poniżej -20 st. C. Utrzymująca się adwekcja powietrza arktycznego nadal nie ustaje i będzie się przeciągać.

Mróz nasila się w Polsce. Prognozowana temperatura w nocy na 30 listopada 2023

Mróz coraz silniejszy w Polsce, w prognozach poniżej -20 st. C., prognoza temperatury noc 30 listopada 2023

Zimne i ciężkie powietrze arktyczne przy nocnych rozpogodzeniach szczególnie w rejonie występowania pokrywy śnieżnej przy słabym wietrze zawsze sprzyja wystąpieniu silnego mrozu. Mogliśmy się o tym przekonać minionej nocy w północnej Polsce, gdzie od kilku dni jest to najchłodniejszy obszar w kraju.

Tęgi mróz w Polsce zanotowany przy gruncie, 28 listopada 2023

Tęgi mróz w Polsce, temperatura spada do -18 st. C., w prognozach na początku grudnia nawet -20 st. C.

Najniższą oficjalną temperaturę w Polsce na stacji meteorologicznej IMGW zanotowano w Olsztynie. Temperatura spadła w tym mieście aż do -18 st. C. Niewiele mniej -17 st. C. zanotowano w Kętrzynie i Białymstoku, ponadto -15 st. C. było w Suwałkach. Obecnie przez południowe i południowo wschodnie dzielnice kraju przechodzi śnieżyca niesiona przez niż Oliver po którym nadal spodziewamy się utrzymywania niskich temperatur z tendencją do największych spadków w nocy i nad ranem w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie 3 grudnia 2023

Coraz silniejszy mróz w Polsce, temperatura spadnie poniżej -20 st. C., prognoza anomalii temperatury 3 grudnia 2023

Najnowsze prognozy wskazują, że po niewielkim i chwilowym wzroście temperatury na początku grudnia na południu Polski, w dalszej części pierwszej dekady nowego miesiąca czeka nas kontynuacja adwekcji i osiadania powietrza arktycznego. Głębokość tego ochłodzenia będzie zależna od wielkości nocnych rozpogodzeń, ale wyliczenia numeryczne potwierdzają trwanie niskich temperatur. Szczególnie mroźnie może się zrobić miejscami na wschodzie i południu kraju.

Prognozowany mróz w Polsce w nocy na 4 grudnia 2023

Silny mróz pojawi się w Polsce, prognoza temperatury 4 grudnia 2023

Potwierdzenie trendu pogodowego odnajdziemy w średniej wszystkich wiązek prognostycznych wyrażonych białą linią. Widać wyraźnie trwalsze występowanie mrozu w naszym kraju z ryzykiem ponownie większego ochłodzenia między około 4-9 grudnia.

Prognozowane temperatury w Polsce na przykładzie Białegostoku do 12 grudnia 2023

Fala mrozu w Polsce będzie się przeciągać, prognoza temperatury do 12 grudnia 2023

Przed nami więc kontynuacja prawdziwej termicznej zimy, okresami z opadami śniegu, ponadto miejscami z nasileniem mrozu w nocy i nad ranem w rejonach rozpogodzeń. Pewnego ocieplenia i odwrócenia wzorca pogodowego nie możemy obecnie jeszcze wskazać. Prąd strumieniowy nadal na ogół będzie zakolem z nielicznymi wyjątkami omijał Polskę, w ten sposób blokując chłodne powietrze nad naszym krajem. Ponadto Atlantyk nadal w prognozach widnieje z ujemnym indeksem Oscylacji NAO. Prognozy na bieżąco weryfikujemy, w przypadku istotnych zmian będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!