| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie atak zimy. Śnieżyce wkroczą do Polski. Wydano alerty pogodowe

Noc przyniesie atak zimy. Śnieżyce wkroczą do Polski. Wydano alerty pogodowe

Do Polski z zachodu zbliża się gwałtowna zmiana pogody niesiona przez niż Oliver ze strefą frontową. Noc przyniesie atak zimy obejmujący szczególnie południowe regiony Polski. W ciągu przechodzenia śnieżycy w najbliższych kilkudziesięciu godzinach miejscami utworzy się lub wzrośnie pokrywa śnieżna o co najmniej 5-15 cm śniegu. Meteorolodzy wydali stosowne alerty pogodowe.

Śnieżyca w nocy na 28 listopada 2023 wkroczy do południowej Polski

Noc na 28 listopada 2023 przyniesie atak zimy w Polsce, śnieżyca przejdzie przez południowe regiony

Na aktualnych danych radarowych i zdjęciach satelitarnych dostępnych w naszej zakładce możemy zauważyć duży obszar opadów obejmujących zachodnią Europę od Francji po Niemcy. Opady te kolejnej doby przez Bałkany będą się kierować nad Ukrainę obejmując zasięgiem również Polskę. Nocą opady obejmują szczególnie obszar kraju, od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Małopolskę po Podkarpacie. Miejscami do poranka popada także na Ziemi Lubuskiej w Wielkopolsce oraz na Ziemi Świętokrzyskiej.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce do godziny 07:00, 28 listopada 2023

Noc na 28 listopada 2023 z atakiem zimy i śnieżycą w Polsce, nadciąga niż Oliver

Wtorkowy poranek zapowiada się z atakiem zimy w całym południowym pasie Polski, gdzie meteorolodzy IMGW wydali alert pogodowy. Na wskazanym obszarze - Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm - czytamy w komunikacie. Przewidywana pokrywa śnieżna jest więc zgodna z naszymi prognozami o których informowaliśmy już kilka dni temu. Najnowsze wyliczenia numeryczne nie pozostawiają wątpliwości i potwierdzają przejście śnieżycy.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce do godziny 16:00, 28 listopada 2023

Atak zimy przyniesie niż Oliver w Polsce

W ciągu dnia śnieżyca będzie się przesuwać z zachodu na wschód i północny wschód przez południowy pas Polski. Śnieg będzie padać, od Dolnego Śląska po Podkarpacie, z przesunięciem także z upływem godzin w głąb Ziemi Świętokrzyskiej po wschodnie i południowe Mazowsze oraz Lubelszczyznę.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce o godzinie 23:00 w nocy na 29 listopada 2023

Noc na 29 listopada 2023 z opadami śniegu na wschodzie Polski

Wieczorem oraz w nocy na 29 listopada zanikające opady śniegu na wschodzie i południu kraju mogą się jeszcze zaznaczyć, głównie od Małopolski, Górnego Śląska i Podkarpacia po Lubelszczyznę i południe Podlasia. W omawianym okresie spadnie w południowych regionach kraju około 5-15 cm śniegu.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce w czasie oddziaływania niżu Oliver do 29 listopada 2023

Niż Oliver prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 29 listopada 2023

O ile nie jest to dużo w sezonie zimowym, to obecnie będzie to miejscami pierwszy taki atak zimy w tym sezonie w tej części kraju poza rejonami podgórskimi. Pierwsze śnieżyce zawsze powodują spore problemy na drogach, zwłaszcza wśród mniej doświadczonych kierowców i mogących nadal jeździć na oponach letnich co jest niedopuszczalne w takich warunkach pogodowych.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!