| |
Zagrożenie!
Coraz ciemniej na Ukrainie. Zdjęcia satelitarne ujawniają dramatyczne skutki wojny. Zmiany szokują

Coraz ciemniej na Ukrainie. Zdjęcia satelitarne ujawniają dramatyczne skutki wojny. Zmiany szokują

Non stop śledzimy między innymi najnowsze zdjęcia satelitarne, które ujawniają różne zjawiska. Dramatyczne zmiany w ostatnich dniach widać na nocnych zdjęciach Ukrainy. Dane satelitarne NASA ujawniają, że znacząco spadło natężenie światła w dużych miastach. Wraz z początkiem wojny zaczęło w nocy zmniejszać się oświetlenie miast i mniejszych miejscowości. To konsekwencje bombardowań, przerw w dostawie energii elektrycznej, wyjazdu już kilku mln Ukraińców, a także wprowadzonego nakazu wyłączenia światła w celu zacienienia miast w nocy. W ten sposób Ukraińcy chcą Rosjanom utrudnić namierzenie celu do przeprowadzenia nocnego bombardowania i ostrzału rakietowego.

Ciemna Ukraina na tle środkowej i południowej Europy, 3 marca 2022

Coraz ciemniej na Ukrainie, zdjęcia satelitarne NASA ujawniają coraz większe ciemne obszary, marzec 2022

Zmiany są bardzo duże. Powyższe zdjęcie już z dnia toczenia się wojny porównajmy do danych poniżej z dnia, gdy nocne życie na Ukrainie było normalne. 

Oświetlenie nocne na Ukrainie przed wybuchem wojny, 6 lutego 2022

Coraz więcej ciemnych obszarów na Ukrainie, zdjęcia satelitarne NASA, to skutki wojny, marzec 2022

Wojna powoduje, że Ukraina w nocy powoli zamienia się w europejski odpowiednik Korei Północnej. Olbrzymią różnicę widać na przykładzie Kijowa. Zobaczcie, jak zmieniło się natężenie nocnego światła w stolicy Ukrainy przed i po wybuchu wojny.

Oświetlenie Kijowa przed wojną, 2 lutego 2022

Ciemno na Ukrainie, porównanie światła na Ukrainie, Kijów, luty i marzec 2022

W ostatnich dniach dramatycznie spadło natężenie światła w Kijowie, które szykuje się na oblężenie i atak Rosjan. Główną przyczyną jest nakaz nocnego zacienienia miasta, ale także znaczący spadek liczby mieszkańców. Mówi się, że nawet połowa mieszkańców opuściła Kijów.

Natężenie nocnego światła na Ukrainie w rejonie Kijowa, 5 marca 2022

Ciemno na Ukrainie z powodu wojny, zdjęcia NASA ujawniają ciemne obszary i zacienione miasta, marzec 2022, Kijów

Na Ukrainie problemy dotyczą również danych meteorologicznych, gdyż coraz mniej depesz synoptycznych dociera centralnej bazy zbiorczej. Przykładowo, dzisiaj zostały odebrane depesze z 25 stacji pierwszego rzędu, a przed wojną tych stacji było blisko 50. W czasie trwającej wojny zdarzały się dni z przesłaniem danych z tylko kilkunastu stacji meteorologicznych. Z tego powodu prognoza pogody w Polsce może być mniej dokładna w przypadku wpływania na pogodę układu barycznego ze wschodu Europy.

Depesze przesłane z 25 stacji meteo na Ukrainie, 12 marca 2022. Zanotowana maksymalna temperatura. Dane: Ogimet

Ciemno na Ukrainie, mało danych pogodowych, to skutki wojny, marzec 2022

Nie ma chyba już branży na Ukrainie, która nie miałaby przesłania do atakujących Rosjan. Również swoje zdanie wyrazili meteorolodzy na specjalnym nagraniu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Darek

Oooo ciemno jak... Straszne to wszystko, niech to się już skończy. Koszmar

12 marzec 2022 - 21:25
Odpowiedz