| |
Zagrożenie!
Stężenie CO2 po raz pierwszy w historii przekroczyło 415 ppm w obserwatorium Mauna Loa na Hawajach

Stężenie CO2 po raz pierwszy w historii przekroczyło 415 ppm w obserwatorium Mauna Loa na Hawajach

Za nami liczne szczyty klimatyczne m.in. w Bonn, w Paryżu (gdzie podpisano porozumienie), czy w Katowicach. Miesiące, lata mijają, a globalna emisja gazów cieplarnianych nadal rośnie. Po rekordowym roku 2017, nadszedł nowy rekord zanotowany w roku 2018.

Dane z obserwatorium Mauna Loa na Hawajach są zatrważające. W 2012 roku stężenie dwutlenku węgla w atmosferze osiągnęło tutaj poziom 391 części na milion. Już wtedy była to wartość nienotowana w historii badań nad atmosferą. Dwutlenku węgla było o 40% więcej niż w okresie sprzed rewolucji przemysłowej. W ostatniej dekadzie stężenie to rosło z prędkością ponad 2 części na milion rocznie, a obecnie wzrost roczny osiąga nawet 3 ppm!

Roczny wzrost stężenia CO2 w obserwatorium Mauna Loa

Wzrost CO2 dane

W roku 2013 po raz pierwszy w historii ludzkości stężenie CO2 w powietrzu przekroczyło w maju 400 części na milion. Została wtedy przekroczona psychologiczna granica. Dane klimatyczne wskazują, że takiego stężenia CO2 nie było na Ziemi od 3 milionów lat!

Najnowsze dane z Hawajów wskazują na przekroczenie bariery 415 ppm. Po raz pierwszy miało to miejsce 12 maja br. gdy zanotowano maksymalnie 415,27 ppm. Z kolei 13 maja br. odnotowano 415,40 ppm.

Średnia godzinowa i dzienna z ostatnich 30 dni

CO2 pomiary Hawaje

Wzrost stężenia CO2 w obserwatorium Mauna Loa od początku pomiarów

Dane pomiary CO2

Intensywny wzrost obserwowany jest od końca Rewolucji Przemysłowej, czyli od połowy XIX wieku. Jeszcze większe przyspieszenie rozpoczęło się pół wieku temu, toteż wielu naukowców wiąże wzrost stężenia CO2 z emisjami tego gazu przez człowieka.

Aktualnie średni poziom rocznego stężenia CO2 na Hawajach osiąga 411 ppm, a jeszcze w 2013 roku utrzymywał się na poziomie 396 ppm! Przy obecnych emisjach - stężenie CO2 w powietrzu przekroczy granicę 450 części na milion w latach 30-tych XXI wieku. Taka koncentracja oznacza wzrost globalnej temperatury o 2 stopnie Celsjusza. Właśnie 2 stopnie to granica uznawana przez ekspertów za względnie bezpieczną. Większy wzrost temperatur może mieć poważne, trudne do przewidzenia skutki.


Komentarze
r.abin

Dobra wiadomość. Wzrost stężenia CO2 jest coraz mniejszy i zatrzyma się najpóźniej - w przyszłym roku. Podobnie jest z temperaturą...

19 kwiecień 2022 - 11:54
Odpowiedz