| |
Zagrożenie!
Ciepła wiosna w prognozach. Możliwy szok termiczny w Polsce. Temperatura wzrośnie do 25 stopni?

Ciepła wiosna w prognozach. Możliwy szok termiczny w Polsce. Temperatura wzrośnie do 25 stopni?

Kiedy temperatura wzrośnie i będzie ciepła wiosna w Polsce - takie pytanie zadajecie coraz częściej. Nasze prognozy temperatury nie ulegają większym zmianom. Jeśli nic nieoczekiwanego się nie wydarzy, to w przyszłym tygodniu temperatury wzrosną w Polsce nawet do około 20-25 stopni C. Wyjątkowo ciepło ma być około 12-15 kwietnia. Ciepłe powietrze sprowadzi do Polski niż, jaki pojawi się w rejonie Wielkiej Brytanii. Jednocześnie na wschodzie i południu Europy pojawi się wyż. Taki układ baryczny stworzy korytarz do napływu ciepłego powietrza z południowego zachodu. Wiele wskazuje na to, że wreszcie poczujemy ciepłe uderzenie wiosny na znacznym obszarze kraju.

Możliwy ciepły powiew wiosny. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 13-18 kwietnia 2022

Ciepła wiosna pojawi się w Polsce, temperatura wzrośnie do 20-25 stopni C. Prognoza temperatury 12-15 kwietnia 2022

Obecnie trwa krótki okres ocieplenia w Polsce, zwłaszcza na południu kraju, ale po przejściu wichury i frontu atmosferycznego w towarzystwie lokalnych burz związanych z niżem Nasim nastąpi ochłodzenie w najbliższy weekend. Sytuacja zacznie się zmieniać z upływem 2 dekady kwietnia gdy w pobliżu Wielkiej Brytanii znajdzie się nowy niż. Ośrodek ten skieruje ciepłe powietrze do środkowej Europy.

Prognozowane położenie głębokiego niżu w rejonie Wysp Brytyjskich, 12 kwietnia 2022

Wiosenna eksplozja ciepła dotrze do Polski, temperatura wzrośnie do 25 stopni. Mapa temperatury i ciśnienia, 12 kwietnia 2022

Adwekcja ciepłego powietrza z południowego zachodu, będzie możliwa gdyż niż ten kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara, zaciągnie ciepłe powietrze po jego obrzeżach. Ponowny wzrost temperatury zaczniemy odczuwać już od około 12 kwietnia, ale wyjątkowo ciepło zrobi się około 13-15 kwietnia (+/- 1 dzień).

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 14 kwietnia 2022

Ciepła wiosna w kwietniu 2022 w Polsce. Temperatura wzrośnie do 20-25 stopni. Mapa temperatury 13 kwietnia 2022

Aktualnie trudno dokładnie oszacować maksymalną temperaturę, ale wiele wskazuje na to, że temperatury na znacznym obszarze kraju wzrosną do około 20-25 st. C. Zrobi się ciepło, a miejscami w słońcu wręcz gorąco. To będą najwyższe temperatury od początku roku w wielu regionach.

Wstępna prognoza temperatury w Polsce, 15 kwietnia 2022

Kiedy ciepła wiosna w Polsce, prognoza temperatury 15 kwietnia 2022

Zgłaszacie, że obecnie model amerykański GFS takiego wzrostu temperatury nie prognozuje. Owszem, dlatego długoterminowy trend pogodowy nie sprawdza się w oparciu tylko jednego modelu. Aby to lepiej zrozumieć, warto porównać wyliczenia prognoz z wielu modeli dla konkretnego regionu.

Prognoza temperatury dla Krakowa, do 16 kwietnia 2022. Wizualizacja Meteologix

Eksplozja ciepła w prognozach, kwiecień 2022. Prognoza temperatury dla Krakowa do 16 kwietnia 2022

Na powyższych danych widać wyraźnie, że najchłodniejszym dniem w najbliższym czasie w Krakowie będzie 10 kwietnia, gdy temperatura maksymalna nie przekroczy 10 st. C. Z upływem 2 dekady kwietnia temperatura ma jednak wzrosnąć i już około 13-14 kwietnia może przekroczyć 20 st. C. Przeżyjemy więc szok termiczny, bo temperatura wzrośnie o kilkanaście stopni na co wskazuje model ECMWF, GEM i kilka innych. Model GFS (zielona linia) nadal takiego wzrostu temperatury nie prognozuje, ale naszym zdaniem sytuacja w prognozach tego modelu niebawem się zmieni.

Prognozowane wiosenne ocieplenie w Polsce na przykładzie Wrocławia. Wyraźnie cieplejszy okres między 12-15 kwietnia 2022

Wiosenne ocieplenie w Polsce, temperatura przekroczy 20 stopni. Prognoza temperatury we Wrocławiu, do 16 kwietnia 2022

Prognozy ocieplenia nadal będziemy bardzo dokładnie analizować. Miejmy nadzieję, że prognoza się sprawdzi i wreszcie poczujemy ciepłą wiosnę. Pogoda umożliwi nam wtedy nadrobienie zaległości w ogrodach, aczkolwiek miejscami przelotne opady deszczu i lokalne burze również mogą wystąpić. W przypadku istotnych zmian, będziemy informować najszybciej, jak to możliwe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!