| |
Zagrożenie!
Głęboki niż Nasim załamie pogodę w Polsce. Będą wichury i burze. Wiatr odetnie prąd

Głęboki niż Nasim załamie pogodę w Polsce. Będą wichury i burze. Wiatr odetnie prąd

Z wielką uwagą śledzimy trajektorię kolejnego ośrodka niżowego, który załamie pogodę w Polsce między 7-8 kwietnia. Dość głęboki niż Nasim rozwija się obecnie w rejonie Wysp Brytyjskich. Jego centrum w ciągu najbliższej doby przemieści nad Morze Północne, a później nad Bałtyk. W tym czasie przyniesie w Polsce wichury, burze, przelotne opady deszczu i lokalnie niewielkiego gradu lub krupy śnieżnej o znacznym natężeniu. Wiatr może powodować lokalne szkody i uszkadzać linie energetyczne. Miejscami z pewnością będą przerwy w dostawie prądu. Mamy dokładne prognozy wiatru w czasie przejścia chłodnego frontu atmosferycznego, niemal godzina po godzinie. Sprawdźmy szczegółową prognozę pogody.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w czasie przejścia frontu atmosferycznego związanego z niżem Nasim, 7-8 kwietnia 2022

Niż Nasim załamie pogodę w Polsce, 7-8 kwietnia 2022, będą wichury, burze i opady. Wiatr odetnie prąd

Załamanie pogody przyniesie kontynuacja cyrkulacji strefowej, gdyż przez Polskę przejdzie kolejny front atmosferyczny z zachodu na wschód kraju. Będzie on związany z niżem Nasim wędrującym znad rejonu Wysp Brytyjskich przez Morze Północne i Bałtyckie, a następnie skręci w rejon pogranicza Finlandii i Rosji.

Niż Nasim w rejonie Wysp Brytyjskich z widoczną strefą zachmurzenia. Dane Eumetsat: godzina 10:00, 6 kwietnia 2022

Niż Nasim w Polsce, będą wichury i burze, mapa pogodowa 7-8 kwietnia 2022

Głównego załamania pogody spodziewamy się w Polsce od godzin późno popołudniowych w czwartek 07.04, gdy front chłodny wkroczy do zachodniej i północno zachodniej części kraju.

Prognozowany zasięg chłodnego frontu z opadami i lokalnymi burzami w Polsce, do godziny 17:00, 7 kwietnia 2022

Burze, wichury i ulewy w Polsce, niż Nasim, mapa opadów 7 kwietnia 2022

Strefa opadów, silnego wiatru i lokalnych burz obejmie najpierw zachodnie i północne dzielnice kraju, zwłaszcza od całego wybrzeża w tym województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemie Lubuską po Dolny Śląsk.

Prognozowany silny przepływ powietrza na wysokości 1,5 km w Europie, w czasie nasuwania się niżu Nasim nad Bałtyk. 7/8 kwietnia 2022

Załamanie pogody w Polsce, 7-8 kwietnia 2022, niż Nasim, będą wichury i burze

Wieczorem oraz w nocy 7/8 kwietnia, front chłodny będzie się stopniowo przesuwał w głąb Polski na wschód i południowy wschód kraju. W drugiej połowie nocy lub nad ranem front dotrze nad Podkarpacie. W rejonie frontu należy się spodziewać silnego wiatru, przelotnego dość intensywnego deszczu, a także lokalnych burz, punktowo z drobnym gradem lub krupą śnieżną na północy. Gdzieniegdzie wiatr może spowodować szkody, gdyż porywy wiatru mogą osiągnąć maksymalnie, do 60-100 km/h. Poniżej przygotowaliśmy animację z dokładną prognozą porywów wiatru w czasie przejścia chłodnego frontu i nasilenia się gradientu ciśnienia ze względu na bliskość cyklonu Nasim nad Bałtykiem. Od jutra wrócimy do wydawania specjalnych prognoz burzowych z przewidzianą intensywnością konwekcji.

Dokładna godzinowa prognoza porywów wiatru w Polsce, od 7, do 8 kwietnia 2022

Najmocniej w czasie przejścia frontu i niżu Nasim powieje na północy, zwłaszcza na wybrzeżu oraz w głębi województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, a także miejscami w górach i rejonach podgórskich. Na Śnieżce wiatr powieje powyżej 120-130 km/h. Silne porywy wiatru są również spodziewane w rejonie liniowej formacji konwekcyjnej, którą warto śledzić na zobrazowaniach radarowych.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 20:00, 7 kwietnia 2022

Wichury, burze i opady w Polsce, niż Nasim, dokładna mapa opadów, 7 kwietnia 2022

W piątek 08.04 za frontem w chwiejnym powietrzu rozwiną się miejscami rozproszone przelotne opady. W ich rejonie wiatr również może być okresowo silny. Późnym popołudniem i wieczorem nad dzielnice południowo zachodnie kraju znad Czech i Niemiec wejdzie kolejna strefa opadów, ale o tym więcej w kolejnej prognozie pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!