| |
Zagrożenie!
Chłód z Arktyki sięgnął Polski. Fatalne prognozy temperatur. Rozpoczyna się sezon grzewczy

Chłód z Arktyki sięgnął Polski. Fatalne prognozy temperatur. Rozpoczyna się sezon grzewczy

Nasze prognozy zapowiadające ochłodzenie i sięgnięcie Polski przez powietrze arktyczne szczególnie na przełomie drugiej i trzeciej dekady września sprawdziły się co do joty. W całym kraju temperatury spadły, a w górach spadł śnieg. O temperaturach osiągających lub przekraczających 20 st. C. możemy obecnie zapomnieć. Kolejne noce zapowiadają się bardzo zimne z temperaturami w wielu regionach spadającymi do zaledwie kilku stopni C., a w przypadku lokalnych przejaśnień i rozpogodzeń nie można wykluczyć niewielkich przymrozków szczególnie przy gruncie. Niestety, najnowsze prognozy temperatur do końca września są nadal fatalne. Najczęściej temperatury maksymalne będą wzrastać do 8-17 st. C. Średnia dobowa temperatura przez zimne noce będzie poniżej 10 st. C. Nie chce być inaczej, ale sezon grzewczy w wielu domach musi się rozpocząć.

Fatalne prognozy temperatur dla Polski. Przewidywana anomalia temperatury w Europie za okres 19-29 września 2022

Powietrze arktyczne sięgnęło Polski, fatalne prognozy temperatur do końca września 2022, rozpoczyna się sezon grzewczy

Do Polski napływa już bezpośrednio chłodne powietrze z Arktyki. Na poziomie dolnej i średniej troposfery swoje źródła to powietrze ma w rejonie Grenlandii i norweskiego archipelagu Svalbard położonego 1100 km od Bieguna Północnego. Oczywiście po kilku dniach napływania, to powietrze nieco się ociepla, ale wyraźnie powoduje odczuwanie ochłodzenia w Polsce.

Prognozowana adwekcja powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 19 września 2022

Fatalne prognozy temperatur dla Polski, chłodny wrzesień 2022, prognoza napływu powietrza

O obecności powietrza arktycznego w Polsce świadczy również aktualne kompozytowe zdjęcie satelitarne. Odcienie koloru fioletowego i różowego są dowodem na zasięg powietrza napływającego z Arktyki. Jak widać na poniższym zdjęciu, powietrze to sięga obecnie już Bałkanów. Jest ono dodatkowo zaciągane przez silny cyklon widoczny nad wschodnią Europą. Przesuwa się znad Białorusi w kierunku Rosji niosąc ulewy i wichury.

Kompozytowe zdjęcie satelitarne Europy obrazujące zasięg powietrza Arktycznego o godzinie 11:30. Dane: Eumetsat, 19 września 2022

Ochłodzenie i powiew Arktyki w Europie i Polsce, wrzesień 2022

Temperatury do końca września w Polsce raczej nie będą nas rozpieszczać. Aktualne wyliczenia numeryczne potwierdzają naszą najnowszą pogodę długoterminową. Temperatury maksymalne w zależności od regionów i danego dnia mają się najczęściej wahać od 8, do 17 st. C. W rejonach podgórskich przejściowo będzie chłodniej. Być może jeszcze we wrześniu zdarzą się ze dwa dni z temperaturą około 18-19 st. C., ale tylko miejscami i na krótko. Noce będą już chłodne, a miejscami wręcz zimne, bo z temperaturą kilku st. C. Lokalnie mogą się w sprzyjających warunkach pojawić również przymrozki. Powietrze arktyczne jest o cechach morskich, dlatego oprócz ochłodzenia spodziewamy się co jakiś czas przelotnych opadów deszczu na znacznym obszarze kraju, a w rejonach podgórskich również śniegu.

Duże ochłodzenie w Europie. Prognozowana anomalia temperatury, 23 września 2022

Zimny wrzesień w Europie, duże ochłodzenie. Prognoza temperatury, 23 września 2022

Wrześniowe ochłodzenie obejmie znaczny obszar Europy. W najbliższych dniach będzie wyraźnie chłodniej niż wynika to z normy wieloletniej nie tylko w Polsce, ale także na Bałkanach, w Niemczech, we Włoszech, w Turcji, Ukrainie oraz w Krajach Nadbałtyckich. Wygląda na to, że nie ma już zupełnie szans, aby tegoroczny wrzesień w Polsce zapisał się z temperaturą przynajmniej w normie. Aktualne prognozy do 28 września wskazują na średnią temperaturę w tym miesiącu w skali kraju na poziomie około -1,3 st. C. względem normy wieloletniej. Wrzesień 2022 ostatecznie okaże się więc w Polsce miesiącem klimatycznie zapisanym, jako chłodny.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce za okres 1-28 września 2022

Zimny wrzesień 2022 w Polsce, prognozowana temperatura do 28 września, najnowsza mapa pogodowa

Taka sytuacja pogodowa sprawia, że w wielu domach szczególnie tych słabo ocieplonych będzie musiał rozpocząć się sezon grzewczy, chyba, że obniżymy zadaną temperaturę, jaka ma się utrzymywać w domach. W tym sezonie wiele osób z pewnością tak zrobi z uwagi na bardzo drogie nośniki energii. Miejmy nadzieję, że jeszcze przed nastaniem bezlistnej jesiennej szarugi poczujemy w październiku spóźniony powiew babiego lata. Jak tylko pojawią się prognozy zwiastujące i pewne ocieplenie, to będziemy informować.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!