| |
Zagrożenie!
Centrum upału blisko środkowej Europy. Piekielny żar wkracza do Polski. Do kiedy potrwa fala upałów?

Centrum upału blisko środkowej Europy. Piekielny żar wkracza do Polski. Do kiedy potrwa fala upałów?

Kolejna w tym roku fala upałów z zachodniej Europy dotarła do Polski. Po rekordowym upale w Wielkiej Brytanii, a wcześniej w Portugalii i wielu miejscowościach we Francji, centrum zwrotnikowego powietrza znajduje się obecnie nad Niemcami, Danią i zachodnią Polską. To właśnie ten obszar Europy w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin, będzie wyjątkowo upalny. Temperatura miejscami wzrośnie do około 35-39 st. C. Zagrożony może być absolutny rekord temperatury maksymalnej w Danii, a lokalnie także w wielu innych miejscach.

Centrum fali upałów między Danią, Niemcami i Polską. Prognozowana anomalia temperatury, 20 lipca 2022

Centrum fali upałów blisko środkowej Europy, do kiedy potrwa fala upałów w Polsce, lipiec 2022

Środa 20.07 przyniesie jedne z najwyższych temperatur w historii Danii. Miejscami temperatura wzrośnie do około 32-36 st. C., a to oznacza, że lokalnie temperatura zbliży się lub ma szansę pobić absolutny rekord temperatury w Danii, który obecnie wynosi 36,4 st. C. i pochodzi z 10 sierpnia 1975 roku z miejscowości Holstebro. Upał dotrze również nad południową Szwecję.

Piekielny upał w Danii, prognozowana temperatura 20 lipca 2022

Rekordowy upał w Danii, czy będą rekordy temperatur, 20 lipca 2022

Centrum fali upałów w Europie znajduje się dziś 20.07 nad Niemcami. Temperatura maksymalna u naszych sąsiadów może wzrosnąć do około 37-39 st. C. Niewykluczone, że padną lokalne rekordy temperatur, zwłaszcza na północy kraju. Rekord absolutny temperatury w Niemczech wydaje się jednak niezagrożony, bo wynosi 41,2 st. C. i pochodzi z 25 lipca 2019 roku z miejscowości Duisburg-Baerl.

Prognozowany upał w Niemczech, 20 lipca 2022

Fala upałów w Europie, piekielny żar w Niemczech, prognoza temperatury 20 lipca 2022

Centrum piekielnego żaru dociera również do zachodniej Polski, gdzie temperatura maksymalnie może wzrosnąć do około 35-38 st. C. 

Do kiedy fala upałów w Polsce?

Ponownie w tym roku dotarcie fali upałów jest dość gwałtowne, bo z dnia na dzień, temperatura w wielu regionach kraju przekroczyła 30 st. C. Aktualne prognozy przewidują silny upał również w czwartek 21.07. Co ciekawe, w tym dniu upał dotrze nad niemal całe polskie wybrzeże Bałtyku, a to w ciągu roku zdarza się rzadko. Osoby wypoczywające nad Bałtykiem będą mieć powody do zadowolenia, aczkolwiek wyższa temperatura zacznie sprzyjać miejscami ponownemu zakwitowi sinic. Po południu na zachodzie Polski miejscami pojawią się jednak przelotne opady deszczu i burze, ale zjawiska nie będą bardzo liczne.

Prognozowany upał w Polsce, 21 lipca 2022

Fala upałów w Polsce, do kiedy będzie upał, prognoza temperatury 21 lipca 2022

Silny upał znad Niemiec, w czwartek 21.07 znajdzie się nad Polską. Główny strumień powietrza zwrotnikowego, będzie dokładnie nad naszym krajem.

Centrum upału w Europie nad zachodnią połową Polski. Prognozowana anomalia temperatury, 21 lipca 2022

Centrum upału w Europie nad Polską, prognoza temperatury 21 lipca 2022

W piątek 22.07 już bez upału nad Bałtykiem, gdyż strefa frontowa wyprze ciepłe powietrze w głąb kraju. Upał zelżeje, ale nadal w wielu miejscach Polski, będzie gorąco lub upalnie.

Prognozowany upał w Polsce, 22 lipca 2022

Do kiedy fala upałów w Polsce, prognoza temperatury, 22 lipca 2022

W kolejnych dniach ostatniej dekady lipca, temperatury w Polsce będą się różnić, w zależności od zasięgu stref frontowych zalegających nad krajem. Temperatury maksymalne, będą miejscami często osiągać 25-29 st. C., a w niektórych regionach okresami 30 st. C. i więcej. Zaczną się jednak w wielu regionach pojawiać przelotne opady deszczu i burze, dlatego zalecamy sprawdzać codzienne prognozy pogody. Opady konwekcyjne, będą jednak nadal mieć ograniczony zasięg i w skali całego kraju nie poprawią sytuacji związanej z suszą hydrologiczną.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
loco

A potem 8 miesięcy sezonu grzewczego. Pomyślcie wtedy o tych upałach jak będziecie palić chrustem.

21 lipiec 2022 - 11:38
Odpowiedz