| |
Zagrożenie!
Było blisko upału w Polsce. To były najcieplejsze dni od początku roku. Kiedy znowu będzie gorąco?

Było blisko upału w Polsce. To były najcieplejsze dni od początku roku. Kiedy znowu będzie gorąco?

Za nami pierwsza w tym sezonie krótka fala gorąca w Polsce, czyli temperatur maksymalnych na poziomie 25-29 st. C. Lokalnie temperatura zbliżyła się do progu upału, ale oficjalnie pierwszego upału w naszym kraju w tym sezonie jeszcze nie zanotowaliśmy. Nasza prognoza zakresu temperatur sprawdziła się więc co do joty. Zobaczmy, kiedy znowu będzie gorąco i czy jest szansa na pierwszy upał?

Pierwsza fala gorąca w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 12 maja 2022

Pierwsza fala gorąca w Polsce, temperatura zbliżyła się do upału, kiedy znowu w maju 2022 będzie gorąco

Wzrost temperatury postępował od zachodu w głąb Polski na wschód i południe. Już 10 maja temperatura na zachodzie, zwłaszcza w województwie lubuskim sięgnęła 25-26 st. C. To był oficjalnie pierwszy gorący dzień w Polsce w tym sezonie. Dzień później temperatury jeszcze bardziej wzrosły i w Słubicach zanotowano 28,9 st. C. Gorąco było od miejscami na Pomorzu Zachodnim przez Kujawy i Wielkopolskę po niemal całą południową Polskę. 

Temperatury maksymalne zanotowane w Polsce, 11 maja 2022

Fala gorąca w Polsce, kiedy będzie upał w maju 2022

Gorące powietrze w czasie przechodzenia chłodnego frontu atmosferycznego nad Polską 12 maja, zostało zepchnięte na wschód i południe kraju. Maksymalnie temperatura sięgnęła tutaj również 28,9 st. C. Taką temperaturę zanotowano oficjalnie na stacji IMGW na lotnisku Rzeszów - Jasionka. Na naszej stacji meteorologicznej zlokalizowanej na południu Rzeszowa odnotowaliśmy temperaturę niższą o 0,1 st. C. 

Temperatury maksymalne zanotowane w Polsce, 12 maja 2022

Fala gorąca w Polsce, najcieplejsze dni od początku roku 2022

Temperatura maksymalna w czasie tej pierwszej fali gorąca w Polsce sięgnęła więc blisko 29 st. C., czyli była zgodna z naszymi prognozami. Tak jak przewidywaliśmy, zabrakło zaledwie 1,1 st. C. do progu 30 st. C., czyli pierwszego upału.

Kiedy znowu będzie gorąco w Polsce?

Temperatury w kolejnych dniach pozostaną na umiarkowanym poziomie, jednak dalej z wyraźną różnicą na północy, gdzie wpływ Bałtyku będzie odczuwalny i tutaj nadal temperatury najczęściej będą najniższe. Z kolei na południu Polski temperatury w wielu regionach ponownie systematycznie będą osiągać lub przekraczać 20 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce 16 maja 2022

Kiedy będzie gorąco i upalnie w Polsce, temperatura 16 maja 2022

Od czasu do czasu zdarzą się regiony z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 25 st. C., ale będą to dni raczej pojedyncze, ponadto takie temperatury ograniczą się głównie do zachodnich i częściowo południowych regionów Polski np. około 16 maja. Ponownie możliwy większy wzrost temperatur w Polsce jest prognozowany około 19-21 maja (+/- 1 dzień). Wówczas być może miejscami temperatura znowu zbliży się do pierwszego upału na co wskazuje prognoza ECMWF.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 20 maja 2022

Kiedy dni gorące i upalne w Polsce, prognoza temperatury 202 maja 2022

To są obecnie wstępne prognozy kolejnych dni z wyraźnym ociepleniem. Będziemy to nadal weryfikować, aby móc potwierdzić. Wcześniej czeka nas ochłodzenie około 18 maja, gdy temperatura w Polsce raczej nigdzie nie przekroczy 20-21 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!