| |
Zagrożenie!
Wichury i burze przejdą przez Polskę. Front chłodny sunie na południowy wschód. Wydano alerty pogodowe

Wichury i burze przejdą przez Polskę. Front chłodny sunie na południowy wschód. Wydano alerty pogodowe

Na zdjęciach satelitarnych i zobrazowaniach radarowych obserwujemy przesuwanie się chłodnego frontu atmosferycznego nad Polską. W ciągu dnia front z północy dotrze na południowy wschód kraju. Głównym zagrożeniem w czasie jego przejścia będzie silny wiatr, miejscami o sile wichury, a w mniejszym stopniu lokalne rozproszone burze z gradem i opadami deszczu. Sprawdźmy, gdzie pojawią się burze i wiatr będzie najsilniejszy.

Zachmurzenie frontowe nad Polską i kierunek jego przemieszczenia w ciągu dnia. Dane: Eumetsat, godzina 08:45, 12 maja 2022

Wichury i burze przejdą przez Polskę 12 maja 2022, wydano alerty pogodowe

Poranek przynosi zanikające lokalne burze i miejscami opady deszczu, głównie w województwie warmińsko mazurskim i podlaskim. Zasięg opadów i burz oraz kierunek ich przemieszczenia możemy bezpośrednio śledzić na danych radarowych. W dalszej części dnia front zacznie szybko sunąć z północy na południowy wschód kraju. W czasie jego przejścia nastąpi wymiana masy powietrza z ciepłego zalegającego jeszcze na południowym wschodzie kraju na znacznie chłodniejsze napływające z północy i północnego zachodu. W tym czasie na znacznym obszarze kraju nasili się wiatr w porywach do 60-85 km/h, lokalnie w rejonie burz do około 90 km/h.

Wichury w Polsce. Prognozowane maksymalne porywy wiatru w czasie przejścia frontu, 12 maja 2022. Model ICON

Burze i wichury w Polsce, front chłodny nad Polską, dokładna mapa wiatru

Prognozy wskazują na najsilniejsze porywy wiatru w Polsce, zwłaszcza w centrum, na wschodzie, miejscami na południowym wschodzie oraz w województwie pomorskim. Przewiduje to również prognoza dużej rozdzielczości modelu ICM UM.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, do godziny 14:00, 12 maja 2022

Wichury w Polsce, dokładna prognoza wiatru, 12 maja 2022

Po wygaśnięciu burz na północnym wschodzie, a w zasadzie ich przesunięciu poza granice naszego kraju, kolejna strefa burz szczególnie po południu ma się uaktywnić na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Przewidujemy, że lokalne burze wystąpią, głównie w województwie lubelskim, podkarpackim, małopolskim i być może punktowo w śląskim i świętokrzyskim.

Prognoza burz dla Polski, 12 maja 2022

Prognoza burz w Polsce, 12 maja 2022

Zalecamy aby sprawdzać w godzinach popołudniowych i wczesno wieczornych obszar występowania burz na danych z detektora burzowego. Wówczas dowiecie się gdzie jest burza. Z kolei IMGW prognozuje 1 stopień ostrzeżenia meteorologicznego na nieco szerszym obszarze kraju, ponadto miejscami na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i na południu Małopolski wydał 2 stopień ostrzeżenia. Wydaje nam się jednak, że ta prognoza jest przeszacowana.

Warto zatem bacznie obserwować rozwój sytuacji w godzinach popołudniowych. Miejmy nadzieję, że nasz 1 stopień ostrzeżenia jest wystarczający i adekwatny do aktualnych wartości prognostycznych.

Prognozowany zasięg energii dostępnej drogą konwekcji CAPE o godzinie 14:00, 12 maja 2022 

Wichury i burze przejdą przez Polskę, dokładne mapy prognoz 12 maja 2022

Głównym zagrożeniem w czasie przejścia frontu chłodnego, będą miejscami silne i porywiste porywy wiatru do około 60-90 km/h. Niewykluczone jest również rozwinięcie się superkomórki burzowej z opadami gradu i intensywnymi opadami deszczu. Sumy opadów nie powinny być jednak duże z uwagi na dość szybkie przemieszczanie się frontu burzowego. Lokalnie może spaść do 5-25 mm wody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!