| |
Zagrożenie!
Aktywne elektrycznie burze przetoczyły się nad Francją

Aktywne elektrycznie burze przetoczyły się nad Francją

W jednym z poprzednich artykułów opisaliśmy miesiąc marzec jako początek aktywności burzowej nad Polską i Europą. O ile nad naszym krajem nie zanotowaliśmy dotąd aktywniejszych struktur burzowych, tak nad Francją wzdłuż frontu doszło wczoraj 11.03 do inicjacji wielu aktywnych burz generujących liczne wyładowania atmosferyczne, a także intensywne opady gradu.

Wczorajsze warunki na rozwój burz były bardzo korzystne. Po wschodniej stronie frontu stacjonującego nad Francją doszło do nagromadzenia się wilgotnego, ale przede wszystkim mocno niestabilnego powietrza polarnomorskiego. Po południu doszło do inicjacji burz. Te zaś przyjmowały najczęściej postać układów wielokomórkowych.

Burze we Francji. Foto: thelocal.fr

Burze we Francji

Głównym zagrożeniem ze strony burz były opady gradu, które rejestrowano w różnych częściach Francji. W miasteczku Roanne w środkowej części Francji zanotowano opady gradu o średnicy dochodzącej do prawie 2 cm.

Dane uzyskane z systemu detekcji wyładowań atmosferycznych Blitzortung wskazują, że w niedzielę 11.03 na terenie Francji zanotowano powyżej 17 tysięcy władowań doziemnych. Jak widać na załączonej grafice, burze występowały także w innych państwach Europy. Komórki burzowe tworzyły się m.in. nad Belgią.

Wyładowania doziemne zarejestrowane nad obszarem Francji w dniu 11 marca br. Dane: lightiningmaps.org

Burze nad Francją


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!