| |
Zagrożenie!
 Burza w Tatrach nie kwalifikowała się do wydania ostrzeżeń – informuje IMGW

Burza w Tatrach nie kwalifikowała się do wydania ostrzeżeń – informuje IMGW

Burza, która dziś 22.08 po południu zebrała śmiertelne żniwo w Tatrach zaskoczyła licznych turystów, zwłaszcza w rejonie Giewontu. Pioruny uderzały również po słowackiej stronie zachodnich Tatr. Jak informuje Horska Zachranna Sluzba, pioruny uderzały w rejonie Banówki i Pachoła. W wyniku porażenia jedna osoba zmarła, a cztery zostały ranne. W Polsce co najmniej 3 osoby zostały śmiertelnie porażone, a 22 odniosło rany.

Burza Tatry prognoza

Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że nie ostrzega przed każdą burzą, a jedynie takimi, które mają określone właściwości. Rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski powiedział, że burza, która wystąpiła w Tarach nie kwalifikowała się do wydania ostrzeżeń.

Prognoza IMGW na dziś 22.08 wskazywała ryzyko burz w Tatrach

Burza tatry prognoza Giewont 2019

-”Żebyśmy wydali ostrzeżenie o burzach, to w prognozie musi być poryw powyżej 72 km/h oraz suma opadów powyżej 20 mm. Według prognoz, nie było takich przesłanek żeby taka burza wystąpiła w Tatrach. Mimo to, prognozowaliśmy burzę w Tatrach i napisaliśmy to w dzisiejszych prognozach meteorologicznych. W tych burzach spadło 8 mm, a porywów nie było dużych”- powiedział IAR Walijewski. Ponadto rzecznik dodał, że IMGW prognozuje burze jedynie do 1200 metrów nad poziomem morza.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!