| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ocieplenie, wichury i mróz w prognozach. Zima w Polsce jeszcze zaskoczy?

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ocieplenie, wichury i mróz w prognozach. Zima w Polsce jeszcze zaskoczy?

Tegoroczny luty przynosi bardzo zmienne warunki atmosferyczne związane z silną cyrkulacją strefową. W dalszej części miesiąca niewiele się zmieni - przewiduje najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Przed nami ocieplenie, ryzyko kolejnych wichur, a także ponowny powrót mrozu w nocy na przeważającym obszarze kraju. Będzie to związane z napływem powietrza arktycznego. Adwekcja chłodu będzie jednak krótka, bo po kilku dniach wrócimy do napływu znacznie cieplejszych mas powietrza. Aura będzie jednak często zmienna. Opadów nie zabraknie, a okresy ze stabilną pogodą będą krótkie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 6, do 21 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce, od 6, do 21 lutego 2022

W nowym tygodniu czeka nas pierwsze zauważalne ocieplenie od początku roku. Dwucyfrowe wartości temperatury, zwłaszcza na zachodzie i południu Polski zanotujemy około 9-10 lutego. Niewykluczone, że lokalnie na południu w rejonie oddziaływania wiatru fenowego wzrost temperatury będzie większy. Kontynuację ciepłego lutego powietrza również najnowsza prognoza anomalii temperatury na nadchodzący tydzień.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury w Europie i Polsce za okres 7-12 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie między 7-12 lutego 2022

Spadek temperatury jest oczekiwany w okolicach przyszłego weekendu. Spodziewamy się wtedy powrotu mrozu, miejscami umiarkowanego w nocy. W rejonach podgórskich przy rozpogodzeniach możliwy będzie mróz dwucyfrowy. Ochłodzenie to ma być jednak krótkotrwałe, bo w kolejnym tygodniu temperatura ponownie wzrośnie.

Prognozowana anomalia temperatury i kierunek napływu powietrza w Europie na wysokości 1,5 km, od 6, do 13 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza średniego ciśnienia w Europie do 16 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 16 lutego 2022

Polska nadal będzie pozostawać w obszarze pomiędzy wpływem układów niżowych przemieszczających się znad Atlantyku nad Skandynawię i skrajem wyżu znad południowo zachodniej Europy. To oznacza nadal kontynuację cyrkulacji strefowej bez szans na prawdziwą zimę poza rejonami podgórskimi i górskimi, gdzie prawdziwa zima nadal ma się dobrze.

Pogoda długoterminowa. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 13 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 13 lutego 2022

Pogoda nadal nie pozwoli nam się nudzić. Co jakiś czas należy się spodziewać przechodzenia frontów atmosferycznych z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu i miejscami krupy śnieżnej. Lokalnie mogą wystąpić również burze, a także porywy wiatru o sile wichury. Pod koniec tygodnia w czasie napływu chłodniejszego powietrza i powrotu mrozu spodziewamy się także trwalszych i dłuższych rozpogodzeń, gdyż zaznaczy się wpływ wyżu.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza pogody, od 6, do 22 lutego 2022

Omawiany długoterminowy trend pogody bardzo dobrze obrazują powyższe wiązki prognostyczne z prawdopodobieństwem temperatury i opadów. Widać, że ocieplenie w Polsce pojawi się około 8-10 lutego, a ochłodzenie odczujemy około 12-14 lutego, zwłaszcza w nocy. W kolejnych dniach lutego nadal mają przeważać dni z dodatnią anomalią temperatury. Na powrót trwalszej zimy poza górami nadal się nie zanosi.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!