| |
Zagrożenie!
Bomba ciepła dotrze do Polski. Temperatura zaskoczy i poczujemy wiosnę. Wiemy, kiedy będzie gorąco

Bomba ciepła dotrze do Polski. Temperatura zaskoczy i poczujemy wiosnę. Wiemy, kiedy będzie gorąco

Mamy wreszcie dobre prognozy dla osób, które czekają na powiew ciepłej wiosny. Po chłodnym początku kwietnia, chwilowym ociepleniu w połowie obecnego tygodnia, większe ocieplenie w Polsce czeka nas w ciągu 2 dekady kwietnia, czyli tak jak zapowiadamy już od kilku tygodni w pogodzie długoterminowej. Najnowsze prognozy temperatury podtrzymują wyliczenia numeryczne i wszystko wskazuje na to, że temperatura w Polsce przekroczy 20 stopni i to nie tylko przez jeden dzień. Ciepłe powietrze do Polski skieruje niż, jaki znajdzie się w rejonie Wysp Brytyjskich. Wiosennych temperatur spodziewamy się szczególnie między około 12-14 kwietnia. Wtedy nad Polskę dotrze dosłownie bomba ciepła, bo z dnia na dzień zanotujemy szybki wzrost temperatury.

Bomba ciepła nad Polską. Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza na wysokości 1,5 km, 12 kwietnia 2022

Bomba ciepła dotrze w kwietniu 2022 do Polski, poczujemy prawdziwą wiosnę, temperatura przekroczy 20 stopni około 12-14 kwietnia 2022

Na powyższej mapie widać niż w rejonie Wielkiej Brytanii, a konkretnie w pobliżu zachodniego wybrzeża Irlandii. Niż ten kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie i skieruje do środkowej Europy, w tym do Polski ciepłe powietrze z południowego zachodu. Temperatura szybko wzrośnie i miejscami przekroczy 20 st. C. Zanim zacznie się ocieplać, to wcześniej musimy się zmierzyć z kolejnym załamaniem pogody, jakie między 7-8 kwietnia przyniesie cyklon Nasim. Spodziewamy się wtedy nie tylko przelotnych opadów i wichury, ale również lokalnych burz. Przejście frontu będzie poprzedzone krótkim ociepleniem szczególnie w południowej połowie Polski.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 13 kwietnia 2022

Wiosenne temperatury w prognozach, kiedy ciepła wiosna 2022 w Polsce, mapa temperatury 13 kwietnia 2022

Coraz wyższe temperatury zaczniemy notować już od około 12 kwietnia (+/- 1 dzień). Szczególnie ciepło ma być około 13-14 kwietnia. Temperatury miejscami wtedy osiągną lub przekroczą około 20-25 st. C. To są wstępne wyliczenia i mogą się jeszcze nieznacznie zmienić. Sytuację będziemy monitorować.

Wstępnie prognozowane temperatury w Polsce, 14 kwietnia 2022

Bomba ciepła z wiosennymi temperatura w Polsce, mapa temperatury 14 kwietnia 2022

Ocieplenie z upływem 2 dekady kwietnia potwierdza aktualna najnowsza prognoza sezonowa modelu ECMWF. Widać wyraźnie, że anomalia temperatury w Polsce ma być dodatnia.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres między 11-17 kwietnia 2022

Kiedy wyższe wiosenne temperatury w Polsce, prognoza temperatury od 11, do 17 kwietnia 2022

Temperatury powyżej normy w ciągu 2 dekady kwietnia pojawią się w zasadzie na niemal całym obszarze Europy poza północną Skandynawią i północno zachodnią Rosją. Aktualne prognozy wskazują, że możemy wtedy liczyć nie tylko na wyższe temperatury, ale również na okresy ze słońcem. Opadów będzie znacznie mniej, a te które ewentualnie się pojawią, będą tylko lokalne i przelotne. Przejściowo poczujemy prawdziwą wiosnę. Po obecnych opadach i prognozowanym wzroście temperatury, wegetacja zacznie nieśmiało ruszać w ciągu 2 połowy kwietnia.

Aktualnie prognozowany rozkład ośrodków barycznych nad Europą około 14-15 kwietnia 2022

Pogoda w Polsce, wiosenne ocieplenie i bomba ciepła, mapa temperatury i ciśnienia 12-15 kwietnia 2022

Po skierowaniu przez niż z rejonu Wysp Brytyjskich ciepłego powietrza do środkowej Europy na obszarze od zachodniej przez środkową po południowo wschodnią Europę wraz z początkiem 2 dekady kwietnia ma się pojawić pole podwyższonego ciśnienia z kilkoma wyżami. Oznacza to na jakiś czas poprawę pogody, mniej opadów i wzrost temperatury. Główny obszar niżowy ma się okresowo odsunąć na północ. Miejmy nadzieję, że ta prognoza się sprawdzi w następnym Wielkim Tygodniu pogoda przyniesie nam upragniony powiew wiosennego ciepła.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!