Bilans halnego: ponad 1100 interwencji strażaków, 6 osób rannych, wiatr do 211 km/h w słowackich Tatrach
Wtorkowe 12.12 popołudnie przyniesie uspokojenie wiatru halnego, możemy więc podsumować to, co wydarzyło się między 10, a 12 grudnia br. Z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że na skutek halnego nad południową Polską zostało poszkodowanych 6 osób.
Halny nad Tatrami. Foto: SHMU
Dziś rano około 50 tysięcy gospodarstw domowych nie miało prądu. Najwięcej awarii zanotowano w województwach: małopolskim - 21 tysięcy, śląskim - 17 tysięcy i podkarpackim - 8 tysięcy (wczoraj 11.12 o poranku 19 tys.). W województwie małopolskim silny wiatr zerwał dachy na 16 budynkach. Łącznie w województwach południowych zostało uszkodzonych 230 budynków. Rzecznik komendanta głównego Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział, że od wczoraj 11.12 strażacy interweniowali ponad 800 razy, usuwając skutki wichur i silnych opadów śniegu. Najwięcej interwencji było w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim. W ciągu ostatnich dwóch dni strażacy interweniowali ponad 1100 razy.
Zanotowane maks. porywy wiatru halnego
Halny najsilniej powiał na szczytach słowackich Tatr. Tamtejszy instytut meteorologii SHMU poinformował, że na Łomnicy zanotowano 175 km/h. Jeszcze silniej powiało w rejonie Skalne Pleso, dawniej nazywanego Łomnickim Stawem, gdzie zanotowano 211 km/h.
W Polsce najsilniej powiało na Kasprowym Wierchu i Hali Gąsienicowej. Zmierzono tutaj blisko 155 km/h, a więc niemal dokładnie tyle, ile prognozowaliśmy w niedzielny 10.12 poranek, kiedy zapowiadaliśmy maksymalnie 160 km/h w polskich Tatrach. „Podium” zamyka Śnieżka i Bielsko-Biała z wiatrem osiągającym 137 km/h. W dalszej kolejności znalazła się Połonina Wetlińska z wiatrem 130 km/h, Dukla 120.6 km/h, rejon Strzyżowa – stacja SolarAOT 101 km/h, Zakopane 94 km/h, Głubczyce (opolskie) 91 km/h, Lesko i Racibórz 86 km/h, Rzeszów 85 km/h, Kłodzko 83 km/h oraz Krosno 80 km/h.
Nie był to więc rekordowy wiatr, ani tym bardziej najsilniejszy halny od kilku czy kilkudziesięciu lat, jak często powtarzano ostatnio w mediach (sprawdź rekord halnego w Tatrach). Aby to udowodnić nie trzeba daleko szukać, przykładowo w nocy z 9/10 lutego 2016 roku, wiatr halny na Kasprowym Wierchu rozpędził się do 187.3 km/h, a w Zakopanem do ponad 110 km/h. Mało tego, w tym roku 24 lutego padł historyczny rekord najsilniejszego wiatru zanotowanego na słowackiej Łomnicy. Wynosi on 222 km/h!
Dane: IMGW, SHMU
Ciekawe jak lasy TANAP.
Od bardzo dawna drogi Grzegorzu nie zdarzył Ci sie taki bład z przeszacowaniem siły wiatru z zapowiadanych w lubaczowskim 90/h było może 30 w porywach. Dla jasności nie czuję sie stratny. :-)
O jakiego Grzegorza chodzi? W lubaczowskim 90 km/h z halnego? To się raczej nie zdarza, co zresztą doskonale widać na tej mapce i prognozie http://dobrapogoda24.pl/artykul/prognoza-pogody-10-12-grudnia
Dawniej jesli dobrze pamietam na posty odpowiadał niejaki Grzegorz i dlatego do niego zaadresowałem pytanie. Dotyczyło one mapek z pogoda kilkudniową dla Lubaczowa i okolic bo np. na poniedziałek i wtorek podawane były porywy wiatru poczatkowo nawet 101km/h potem 89 ;85km/h a jak było napisałem powyżej. pozd.Adam
W naszej redakcji nie ma żadnego Grzegorza ;) Pogoda dla Lubaczowa powstaje na podstawie danych numerycznych, które aktualizują się kilka razy na dobę na podstawie autorskiego oprogramowania, które cały czas dopracowujemy. Nie są one jednak weryfikowane synoptycznie, bo jest to po prostu fizycznie niemożliwe dla tylu miejscowości (wszędzie tak jest). Trend w nich jest jednak na ogół prawidłowy. Najbardziej rzetelne prognozy podajemy w artykułach, dlatego zachęcamy, aby śledzić nasze publikacje na bieżąco.