| |
Zagrożenie!
Nadciągnie długotrwały antycyklon. Ciśnienie osiągnie 1060 hPa? Prognozy śnieżnej zimy są fatalne

Nadciągnie długotrwały antycyklon. Ciśnienie osiągnie 1060 hPa? Prognozy śnieżnej zimy są fatalne

Zmiany w polu barycznym przyniosą do Polski, ale także na znacznym obszarze Europy ogromny i długotrwały antycyklon. Jego centrum z ciśnieniem do około 1060 hPa ulokuje się na północnym wschodzie kontynentu i przez znaczną część lutego odetnie nas od częstych i intensywnych opadów. Prognozy śnieżnej zimy będą dosłownie fatalne, mimo, że noce przyniosą częsty mróz. Ferie zimowe w wielu regionach będą bezśnieżne.

Prognozowany antycyklon w Europie, 7 lutego 2025

Nadciągnie silny i długotrwały antycyklon do Europy w lutym 2025, ciśnienie osiągnie 1060 hPa, prognozy śnieżnej zimy są fatalne

Jeśli liczycie na to, że obecne ochłodzenie przyniesie w dalszej części lutego częste śnieżyce i nawrót prawdziwej zimy to będziecie zawiedzeni. Prognozy wskazują na powstanie ogromnego antycyklonu, który ma być konsekwencją połączenie się dwóch ośrodków wyżowych między Skandynawią i Rosją. Ostatecznie jego centrum znajdzie się pod koniec tygodnia nad północno wschodnią Europą, a następnie będzie się przesuwać wzdłuż północnych i północno wschodnich regionów kontynentu, ale zasięg oddziaływania będzie znacznie większy bo sięgnie także do centrum i na zachód Europy.

Prognoza zasięgu antycyklonu w Europie, 8 lutego 2025

Będzie silny i długotrwały antycyklon w Europie w lutym 2025, ciśnienie sięgnie 1060 hPa, prognozy śnieżnej zimy są fatalne

Najnowsze prognozy wszystkich wiodących modeli numerycznych są stabilne i jednoznacznie wskazują na powstanie wyjątkowo silnego i długotrwałego wyżu z charakterystyczną cyrkulacją antycyklonalną. Maksymalne ciśnienie w jego centrum nad Rosją według modelu ECMWF ma wynieść około 1060 hPa, a model GFS wylicza 1059 hPa w okolicach najbliższej soboty. Zwykle taki wyż w tej części Europy o tej porze roku jest zbudowany z zimnego powietrza arktycznego i kontynentalnego, dlatego w rejonie rozpogodzeń będzie przynosić siarczysty mróz szczególnie w północno wschodnich regionach Europy. Jego wpływ sięgnie również Polski, dlatego wiele nocy szczególnie w pierwszej połowie lutego będzie z mrozem, ale w naszym kraju raczej słabym i co najwyżej okresami umiarkowanym w rejonie ustąpienia zachmurzenia warstwowego, które najczęściej będzie ograniczać znaczne spadki temperatur.

Prognozowana anomalia ciśnienia w ogromnym antycyklonie w Europie, 8 lutego 2025

Będzie ogromny i silny antycyklon w Europie w lutym 2025, anomalia ciśnienia

O potencjale nadciągającego antycyklonu świadczy szczególnie przewidywana anomalia ciśnienia, która w rejonie centrum ośrodka ma być aż o około 30-50 hPa powyżej normy dla tego okresu roku. Wyliczenia numeryczne wskazują, że jego centrum będzie się w kolejnych dniach lutego przemieszczać nad Europą, co najmniej przez cała pierwszą połowę miesiąca, a może i nieco dłużej. W tych dniach przyniesie wyjątkowo monotonne warunki atmosferyczne. Spodziewamy się niewielu opadów, a te, które wystąpią w Polsce będą słabe i przelotne. Potencjalny śnieg wystąpi tylko miejscami i może na chwilę zabielić krajobrazy. Większość dni nie przyniesie istotnych opadów śniegu i tym samym dalsza część zimy w perspektywie najbliższych dwóch tygodni poza wysokimi górami i miejscami w rejonach podgórskich na ogół minie bez pokrywy śnieżnej. Sytuacja będzie odmienna na północy i wschodzie Europy oraz w rejonie Alp, gdzie po śnieżycach z powodu utrzymywania się mrozu, śnieg będzie się utrzymywał i będą warunki pogodowe charakterystyczne dla prawdziwej zimy.

Sprawdź: Nadciągnie siarczysty mróz. Temperatura spadnie do -31 stopni. Nasili się mroźna zima na północy

Prognozowana zima ze śniegiem w Europie, do 11 lutego 2025

Nadciągnie długotrwały antycyklon do Europy w lutym 2025, gdzie będzie zima ze śniegiem

Wpływ silnego antycyklonu również w Polsce przyniesie wysokie ciśnienie bo już w okolicach 8 lutego spodziewamy się na krańcach północno wschodnich kraju wzrostu do około 1046-1048 hPa. Będzie więc wyjątkowo wysokie, ale braknie kilku hPa do wyrównania powojennego rekordu ciśnienia, który w naszym kraju wynosi 1054,4 hPa i pochodzi z grudnia 1997 roku. Absolutny rekord ciśnienia w Polsce w całej historii pomiarów według reanaliz wynosi 1065 hPa (+/- 0,5 hPa) i pochodzi ze stycznia 1907 roku.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie częsty mróz i śnieg? Zima przyniesie potężny wyż

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!