
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fala upałów, czy jesienne ochłodzenie? Prognozy temperatur zaskoczą
Do środkowej Europy w tym do Polski wrócił upał i wygląda na to, że gorące lato nie powiedziało ostatniego słowa. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca niemal całej pierwszej dekady września przewiduje nadal sporo okresów gorących i miejscami upalnych. Sezon wakacyjny zakończy z przytupem, aurą przypominającą pełnie ciepłego lata. Temperatury na początku września zaskoczą.
Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 9 września 2024
Nie ma już wątpliwości, że meteorologiczne lato w tym sezonie w Polsce zapisze się jako ciepłe ze średnią temperaturą o około 1,7 st. C. powyżej normy. Wszystkie 3 miesiące okazały się ciepłe i wygląda na to, że początek meteorologicznej jesieni także będzie wyjątkowo ciepły wraz z rozpoczęciem września. W najbliższym tygodniu spodziewamy się wielu gorących dni, czyli z temperaturą powyżej 25 st. C., ale miejscami również z upałem, czyli powyżej 30 st. C. Najwyższe temperatury najczęściej będą występować w południowo wschodnich regionach, a najniższe na ogół nad morzem i miejscami w rejonach górskich.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 2 września 2024
Przełom sierpnia i września przyniesie na przeważającym obszarze Europy dodatnią anomalie temperatury, w tym w Polsce, gdzie szczególnie w regionach wschodnich i południowo wschodnich zanotujemy największe odchylenie średniej temperatury w ujęciu tygodnia o ponad 3 st. C. Sezon wakacyjny wraz z meteorologicznym latem zakończymy więc z wysokimi temperaturami, ale również wkroczymy w jesień ze znacznym ociepleniem. Sezon letni pod względem warunków meteorologicznym będzie się przeciągał i obejmie sporo dni na początku meteorologicznej jesieni. Najnowsze prognozy temperatur nie przewidują większych zmian w Polsce, co najmniej do około 6-9 września. W tym okresie, w zależności od sytuacji barycznej, danego dnia i regionu, temperatury maksymalne będą się najczęściej wahać w pobliżu poziomu 20-30 st. C., choć zdarzą się lokalnie także dni cieplejsze, jak również chłodniejsze.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 9 września 2024
Utrzymująca się trwalsza adwekcja ciepłego powietrza będzie połączona z dłuższą blokadą stref frontowych z układami niżowymi. Ośrodki, które zdołają się przebić przez obszar wyżowy nie przyniosą częstych i licznych opadów deszczu, a te które wystąpią będą mieć ograniczony zasięg. W nowym tygodniu miejscami przelotnie popada i lokalnie zagrzmi w poniedziałek, głównie między północnym wschodem przez centrum po południe kraju, ponadto lokalnie we wtorek na południowym wschodzie oraz między 30 sierpnia i 1 września, głównie na wschodzie i południu kraju. W pozostałe dni bez opadów lub lokalnie zdarzy się przelotny deszcz. W ujęciu całego tygodnia, suma opadów jak również ich anomalia będzie ujemna, co oznacza, że spadnie mniej deszczu niż wynika z normy dla tej pory roku. Susza hydrologiczna będzie więc postępować, wzrośnie także zagrożenie pożarowe w lasach.
Sprawdź: Będzie blokada strefowa. Prognozy opadów dla Polski są fatalne
Pogoda na 16 dni dla Krakowa. Prognoza możliwe temperatury i prawdopodobieństwa opadów do 9 września 2024
Wiele wskazuje na to, że z ciepłym latem jeszcze szybko się nie pożegnamy. Większego i trwalszego ochłodzenia nadal nie będzie. W perspektywie dwóch tygodni mają przeważać dni określane termicznie, jako ciepłe i gorące, a czasami także upalne, zwłaszcza w południowo wschodniej połowie Polski. Dni z opadami będzie mniej niż zwykle.
Zobacz: Gorące lato nie odpuści. Temperatura sięgnie 39 stopni w Europie
Źródło: DobraPogoda24.pl