
Będą zalania i podtopienia. Sytuacja na rzekach nadal trudna. W prognozach ulewy, śnieżyce i ocieplenie
Postępujące ocieplenie wraz z opadami deszczu i roztopami po śniegu przynoszą w Polsce w lutym liczne zalania i podtopienia. Doszło nawet do powodzi roztopowej na Mazowszu, a takie zjawisko w ostatnich latach w naszym kraju było rzadkie. Niestety, sytuacja hydrologiczna nadal będzie trudna i dynamiczna. W prognozach są kolejne ulewy i śnieżyce po których nastąpi jeszcze większe ocieplenie. Prognozowane są więc dalsze wzrosty stanu wody w rzekach do przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Prognozowana anomalia opadów w Polsce za okres do 14 lutego 2024
Najnowsza prognoza opadów do niemal końca pierwszej połowy lutego nadal przewiduje sumy opadów w Polsce na ogół powyżej normy, zwłaszcza w zachodniej i północnej połowie kraju. Pojawią się w tym okresie zarówno opady deszczu, jak również miejscami przejściowo opady śniegu. Wraz z kolejnym ociepleniem śnieg szybko stopnieje i zasili ponownie rzeki w czasie roztopów.
Sytuacja hydrologiczna na polskich rzekach, 7 lutego 2024. Dane: IMGW
Wysokie stopnie ostrzeżeń hydrologicznych w Polsce
Z danych IMGW wynika, że na przeważającym obszarze Polski utrzymuje się obecnie podwyższony, ostrzegawczy, a nawet miejscami alarmowy poziom wody w rzekach. Najwyższy trzeci stopień ostrzeżenia na wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych wydano dla górnej Warty, od Poraja do Liswarty, ponadto na odcinku Warty, od Poraja do Liswarty. W związku z rozwojem sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniami stanów alarmowych włącznie. Dalszy wzrost stanów wody jest prognozowany na stacji hydrologicznej w Kraszewicach na Łużycy. Z tego powodu zostanie przekroczony stan alarmowy. Z kolei w zlewni dolnej Łyny przewiduje się wzrost poziomu wody na rzece Guber w Prośnie przy przekroczonym stanie alarmowym. Uwagę nadal zwraca Bug w województwie mazowieckim. Obowiązuje tam obecnie ostrzeżenie hydrologiczne 2 stopnia. Notowany jest powolny wzrost z przekroczeniami stanów ostrzegawczych we Frankopolu, Małkinii, Wyszkowie i Popowie.
Prognozowany zasięg frontu z opadami śniegu i deszczu w Polsce o godzinie 16:00, 9 lutego 2024
Kolejny istotny front z opadami deszczu i śniegu przejdzie przez Polskę z południa na północ i północny wschód między 8-10 lutego. Mimo, że w tym czasie pojawi się krótki podmuch zimy w połowie kraju, to śnieg szybko stopnieje i spłynie do rzek. Dodatkowo wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej na ogół przekracza 70-95 procent, a to oznacza, że gleba nie jest wstanie przyjąć nadmiaru wody.
Aktualna wilgotność gleby w Polsce w warstwie powierzchniowej
Dochodzi więc do kolejnych zalań i podtopień. Sytuacja niewiele się poprawi w kolejnych dniach, gdyż po opadach śniegu są prognozowane ulewy zasilające rzeki.
Prognozowane sumy opadów w Polsce do 16 lutego 2024
W związku z przewidywanymi opadami deszczu i śniegu, a także silnym ociepleniem z podmuchem wiosny niesionym przez cyklon Paulina, ostrzeżenia hydrologiczne w kolejnych dniach będą nadal aktualizowane. Rekomendujemy ich częste sprawdzanie.
Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW