| |
Zagrożenie!
Paulina przyniesie fale wiosennego ciepła do Polski. Temperatury sięgną 16 stopni. W tych dniach będzie najcieplej

Paulina przyniesie fale wiosennego ciepła do Polski. Temperatury sięgną 16 stopni. W tych dniach będzie najcieplej

W najbliższych dniach czeka nas nietypowa pogoda w Polsce bo pojawią się śnieżyce, następnie opady deszczu i wtargnięcie fali wiosennego ciepła z południa. Miejscami krajobrazy na chwilę się zabielą, a później na termometrach w wielu regionach zanotujemy nawet 10-16 st. C. Z krótkiego zimowego nawrotu przejdziemy do termicznej wiosny. Ocieplenie najsilniejsze będzie w południowych regionach kraju. Sprawdźmy, kiedy będzie najcieplej.

Fale wiosennego ciepła do Polski zaciągnie cyklon Paulina. Prognozowana temperatura, 10 lutego 2024

Cyklon Paulina przyniesie fale wiosennego ciepła do Polski, prognoza temperatury 10 lutego 2024

Zmiany w kierunku silnego ocieplenia zostaną zainicjowane w Polsce między 8-10 lutego, gdy ciepły front atmosferyczny przejdzie z południa na północ kraju. Za frontem napłynie ciepła masa powietrza z południa Europy, a nawet północnej Afryki. Co ciekawe, w pierwszej fazie opadów na froncie pojawią się także opady śniegu przy wymianie masy powietrza, a następnie deszczu.

Prognozowane położenie cyklonu Paulina i ciepłego frontu za którym wtargnie do Polski fala wiosennego ciepła o godzinie 13:00, 8 lutego 2024

Cyklon Paulina przyniesie wiosenne ocieplenie w lutym 2024 do Polski

Silne ocieplenie szczególnie w południowej połowie Polski odczujemy między 10-12 lutego. Adwekcja łagodnych mas powietrza będzie ograniczona na północy kraju, gdzie ocieplenie będzie najmniej odczuwalne. Zupełnie inaczej będzie w południowych regionach Polski. Wzrost temperatury lokalnie podniesie także efekt fenowy wiatru schodzącego z gór w doliny.

Prognozowany efekt fenowy wiatru na południu Polski, 10 lutego 2024

Paulina zaciągnie ciepłe powietrze do Polski, będzie efekt fenowy luty 2024

Jak wiadomo, cyklony na północnej półkuli Ziemi kręcą się odwrotnie do wskazówek zegara, a tym samym po swojej wschodniej i południowo wschodniej stronie od centrum, z południa w głąb Europy, w tym do Polski będą zaciągać ciepłe masy powietrza.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski na wysokości 1,5 km, 10 lutego 2024

Cyklon Paulina ściągnie ciepłe powietrze, prognoza anomalii temperatury 10 lutego 2024

Z taką sytuacją mamy często do czynienia w Polsce w przypadku pojawienia się cyklonu w rejonie Wysp Brytyjskich. W lecie przy takim układzie barycznym mielibyśmy z pewnością falę upałów. O tej porze roku upału nie będzie, ale wiosenne ocieplenie stanie się faktem w wielu regionach.

Prognozowana temperatura w Polsce, 11 lutego 2024

Paulina sprowadzi fale wiosennego ciepła do Polski, prognoza temperatury 11 lutego 2024

To wiosenne ocieplenie w południowej Polsce czeka nas nie tylko w najbliższy weekend, ale przeciągnie się także na początek nowego tygodnia. Ciepło zapowiada się również poniedziałek, zwłaszcza w regionach południowo wschodnich.

Prognozowane ocieplenie w niektórych regionach Polski, 12 lutego 2024

Silne wiosenne ocieplenie w Polsce, skutki cyklonu Paulina, 12 lutego 2024

Na szybką i trwalszą wiosnę nie możemy się jednak nastawiać w kolejnych dniach, bo jeszcze nie raz wystąpią dni chłodniejsze, także z mrozem i śniegiem. Prognozy sezonowe w dalszym ciągu podtrzymują stopniowe ochłodzenie w trakcie drugiej dekady lutego ze szczególnym wskazaniem na ostatnią dekadę miesiąca z przeciągnięciem na początek marca.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Całkiem możliwe, że nadciągające SSW będzie na tyle długotrwałe, że przekształci się w tzw finalne ocieplenie stratosfery, po którym wir polarny PV nie będzie się już w stanie odbudować. Ogólnie efekty SSW powinniśmy odczuć szczególnie w marcu przez około tydzień do 10, 14 dni. Ale pózniej już wiosna powinna w tym sezonie solidnie rozwinąć skrzydła.

07 luty 2024 - 16:46
Odpowiedz