
Będą silne wichury. Wiatr osiągnie 130 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon z północy
Po okresie dominacji wyżu nad rejonem Polski i znaczną częścią Europy, dostaliśmy się pod wpływem obszaru niskiego ciśnienia. Z tego powodu wróciły potrzebne opady deszczu i miejscami śniegu, ale w nowym tygodniu pogoda w centrum kontynentu zacznie się stabilizować. Sytuacja będzie odmienna w kolejnych dniach na północy, gdzie aktywny prąd strumieniowy ściągnie cyklon i wystąpią wichury w kilku falach. Wiatr miejscami osiągnie około 130 km/h. Żywioł obejmie wiele regionów.
Prognozowane wichury w Europie do 15 marca 2025
Po rozpadzie wiru polarnego, nad Europą obserwujemy obecnie bardzo chaotyczny i porozrywany prąd strumieniowy. Jego osie nie są stabilne, ale z prognoz wynika, że w kolejnych dniach najsilniejsze odnóża będą omijać centrum kontynentu. Zupełnie inaczej będzie na północy, a przez to pojawią się warunki do formowania układów cyklonalnych. Z tego powodu przy ich przejściu wystąpią nie tylko opady, ale także nasili się wiatr, który może powodować lokalne szkody.
Prognozowany prąd strumieniowy niosący cyklon z wichurami na północy Europy, 16 marca 2025
Z prognoz szczególnie modelu ECMWF wynika, że wichury w kilku falach dotkną szczególnie miejscami obszar Skandynawii, zwłaszcza między 15-20 marca. W tym okresie nad tym regionem Europy ma się pojawić silny prąd strumieniowy, który będzie kierował znad Atlantyku dość rozległe cyklony, które szczególnie silne wichury przyniosą miejscami między Norwegią, częściowo Szwecją po Finlandię. Ich zasięg wskażą bieżące wyliczenia prognoz numerycznych. Na wskazanym obszarze wiatr w porywach miejscami osiągnie lub przekroczy 80-130 km/h. Najsilniej powieje w rejonie norweskiego wybrzeża, a także w górach Skandynawii.
Prognozowane wichury w Europie, 18 marca 2025
Żywioł wpłynie więc szczególnie na żeglugę, a także na pracę niektórych lotnisk. Z tego powodu mogą być przesunięcia w połączeniach. Jeśli więc macie w najbliższych dniach zaplanowany lot do tych regionów Europy, to miejcie na uwadze, że może być przełożony lub znacznie opóźniony. Wiatr miejscami spowoduje szkody, w tym połamie drzewa i gałęzie, które lokalnie mogą zatarasować drogi. Punktowo będą możliwe również przerwy w dostawie prądu.
Sprawdź: Niż genueński przyniesie ulewy. Spadnie 50 litrów wody. Wiemy, gdzie opady będą największe
Prognozowane wichury w Europie, 20 marca 2025
Z kolei w Polsce silny wiatr zaznaczy się miejscami i okresami najbliższej doby na wschodzie i południowym wschodzie przy przejściu niżu. W pozostałe omawiane dni nie będzie na tyle znaczący, aby stanowić większe zagrożenie. Od około 18-19 marca spodziewamy się dłuższej stabilizacji warunków pogodowych praktycznie w całym kraju z powodu wpływu kolejnego antycyklonu.
Zobacz: Nagła śnieżyca szybko zasypie drogi. Spadnie 40 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie
Źródło: DobraPogoda24.pl