| |
Zagrożenie!
Polscy naukowcy zbadają wpływ smogu na rozwój dzieci

Polscy naukowcy zbadają wpływ smogu na rozwój dzieci

Wraz z ustaniem wiatru powraca w Polsce temat zanieczyszczenia powietrza, szczególnie dotkliwy w sezonie grzewczym. W ciągu najbliższej doby 22/23.10, jakość powietrza również będzie pozostawiała wiele do życzenia (mapa zanieczyszczenia).

Od lat wiadomo, że smog wpływa negatywnie na nasze zdrowie, ale w najnowszym badaniu naukowcy z Polski chcą się skupić na wpływie smogu na rozwój dzieci. Badania przeprowadzą naukowcy zrzeszeni w konsorcjum NeuroSmog. Otrzymali oni na ten cel 15 mln zł od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Podstawowym celem badania, jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak smog wpływa na rozwijający się mózg.

Wpływ smogu zanieczyszczenia powietrza na rozwój dzieci mózg

Prof. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zapowiedział, że prace badawcze będą prowadzone w czterech zespołach. Wszystkie dzieci zostaną przebadane przy pomocy rezonansu magnetycznego, a grupa psychologów zbada ich zachowania, w tym czasy reakcji, poziom inteligencji oraz kondycje. Inny zespół przeanalizuje dane epidemiologiczne, a ostatni zajmie się modelowaniem mapy zanieczyszczeń powietrza i wpływu smogu na mózgi dzieci. Naukowcy przebadają 800 dzieci w wieku 10-13 lat. Prace będą prowadzone cztery lata przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie. 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!