| |
Zagrożenie!
Atlantyk nadal aktywny. Wiatr przekroczy 180 km/h. Wiemy, czy wichury zagrożą Polsce

Atlantyk nadal aktywny. Wiatr przekroczy 180 km/h. Wiemy, czy wichury zagrożą Polsce

Miniony miesiąc w Polsce przyniósł potężny wiatr w czasie przechodzenia kilku wichur związanych z orkanami. Wichury niszczyły dachy, łamały drzewa i pozbawiały odbiorców energii elektrycznej. Zagrożenie wiatrowe przyniosły głębokie niże, gdyż ich rozwój był możliwy dzięki powstaniu silnego prądu strumieniowego, utrzymywaniu się dodatniego indeksu Oscylacji Północnoatlantyckiej i braku silnego wyżu nad Europą. Aktualnie Atlantyk nadal zachowuje aktywność, tworzą się głębokie niże z ryzykiem potężnych wichur z wiatrem o sile huraganu nawet powyżej 180 km/h. Sprawdźmy, najnowsze mapy wiatru i odpowiedzmy, czy nastąpi zmiana w pogodzie i wichury wrócą do Polski.

Atlantyk nadal jest aktywny. Prognozowany zasięg wichury z wiatrem miejscami powyżej 180 km/h, do 16 marca 2022

Atlantyk w marcu 2022 nadal aktywny. Wiatr przekracza 180 km/h, czy wichury wrócą do Polski

Sytuacja baryczna nad Europą w porównaniu do lutego jest aktualnie inna. Mimo, że Atlantyk nadal jest aktywny i występują miejscami obszary silnego prądu strumieniowego, to zbliżanie się głębokich niżów w głąb Starego Kontynentu, będzie blokowane przez antycyklon stacjonujący w rejonie centralnej Europy. Inaczej wygląda również kondycja samego prądu strumieniowego.

Prognozowany indeks NAO - Oscylacji Północnoatlantyckiej, do połowy marca 2022

Czy wichury w marcu 2022 zagrożą Polsce, najnowsze prognozy wiatru

Najnowsze prognozy jednoznacznie wskazują, że utrzyma się dodatni indeks NAO. Mimo to, głębokie cyklony, będą mieć olbrzymie problemy, aby dostać się w głąb kontynentu. Obszar wyżowy, będzie w sposób zdecydowany ograniczał wpływ niżów na pogodę w centrum Europy, co najmniej do połowy marca na co wskazują prognozy długoterminowe. W tym czasie wichury, będą nadal występować okresami w głębi Atlantyku.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Europie, do 6 marca 2022. Wichury z huraganowymi porywami wiatru, będą występować w głębi Atlantyku

Wichury na Atlantyku, czy w marcu 2022 uderzą w Polskę, najnowsza prognoza wiatru

Kolejnym czynnikiem, który nie sprzyja występowaniu wichur nad Europą jest kondycja prądu strumieniowego. Obecnie silny wiatr w troposferze nadal występuje, ale jetstream jest bardzo rozproszony i niejednostajny. Obszar silnego przepływu powietrza wykazuje się sporą zmiennością, ponadto zszedł bardziej na południe. Aktualnie nie przesuwa się w sposób jednostajny z zachodu na wschód, a wyraźnie lawiruje.

Prognozowane położenie i siła prądu strumieniowego nad Europą, 3 marca 2022

Czy będą wichury w marcu 2022 w Polsce, prognoza prądu strumieniowego 3 marca 2022

Widać wyraźnie, że prąd strumieniowy osłabł, porozrywał się i przemieszcza się w sposób chaotyczny. Z tego powodu niże nad Atlantykiem nie będą mieć możliwości do dalszego rozwoju po dotarciu nad ląd. Aktualnie sytuacja meteorologiczna jest więc nieco inna nad Europą, mimo nadal dodatniej aktywności Atlantyku. Chaotyczny prąd strumieniowy i blokada wyżowa nie są obecnie warunkami pozwalającymi na wystąpienie wichury w Polsce i na znacznym obszarze Europy. Wyjątkiem może być przejściowo obszar Wysp Brytyjskich i wybrzeża Francji, ale silny wiatr na tym obszarze w pierwszej połowie marca nie zbliży się siłą do jakiegokolwiek zimowego orkanu.

Prognozowane położenie i siła prądu strumieniowego w Europie, 10 marca 2022

Wichury w Polsce i Europie, prognoza wiatru na marzec 2022, prognoza prądu strumieniowego, mapy wiatru

Przed nami więc brak ryzyka wichury i gwałtownych zmian pogodowych w Polsce i na znacznym obszarze Europy przez co najmniej pierwszą połowę marca. Oczywiście sytuacja jest dynamiczna i mogą zajść większe korekty nieco szybciej lub później, ale aktualnie nic na to nie wskazuje. Sytuację monitorujemy, będziemy informować z wyprzedzeniem o potencjalnych istotnych zmianach w prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!