| |
Zagrożenie!
Atak zimy w Hiszpanii. Madryt sparaliżowany, wojsko pomaga kierowcom wydostać się z zasp

Atak zimy w Hiszpanii. Madryt sparaliżowany, wojsko pomaga kierowcom wydostać się z zasp

W Hiszpanii po ustanowieniu rekordu niskiej temperatury, trwa największy atak zimy od kilkudziesięciu lat. Intensywne opady śniegu przyniósł z południa niż Filomena nazywany również Bartoszem. Co ciekawe przesuwał się on z rejonu Wysp Kanaryjskich na północy wschód w rejon Półwyspu Iberyjskiego. Nad Hiszpanią zderzył się z arktycznym powietrzem z północy. Z tego powodu, zwłaszcza w centrum, na wschodzie i północy kraju spadło sporo śniegu, miejscami powyżej 10-30 cm, a na tym jeszcze nie koniec. Intensywne opady ciężkiego, mokrego śniegu spowodowały zakłócenia w ruchu na setkach dróg, w tym na ponad 340 głównych. Na wielu z nich utknęły samochody ciężarowe. Szczególnie trudna sytuacja jest w rejonie Madrytu, Kastylii-La Manchy i leżącej na wschodnim wybrzeżu Walencji. Główne drogi dojazdowe do Madrytu są zablokowane dla ciężarówek.

Do naszej redakcji dotarły zdjęcia od Polki mieszkającej w Madrycie. Miejscowi przekonują, że to największy atak zimy w Madrycie, co najmniej od marca 1971, lub lutego 1984 roku.

Atak zimy w Hiszpanii, intensywne opady śniegu w Madrycie, 9 stycznia 2021. Foto. Dorota S.

Atak zimy w Hiszpanii, największe opady śniegu w Madrycie, 9 stycznia 2021

Utrudnienia są również na kolei. Nie kursują pociągi na linii Madryt - Walencja. Włodarze miast apelują do wojska o pomoc w odśnieżaniu ulic.

Atak zimy w Madrycie, 9 stycznia 2021. Foto: Dorota S

Atak zimy w Madrycie, miasto sparaliżowane, największe opady śniegu w Hiszpanii, styczeń 2021

Z pomiarów agencji meteorologicznej AEMET wynika, że dziś 9 stycznia 2021 w Madrycie na stacji mereologicznej pokrywa śnieżna o poranku wynosiła 10 cm. W ciągu dnia pokrywa śnieżna znacznie wzrośnie.

Atak zimy w Hiszpanii. Madryt, 9 stycznia 2021. Foto: Dorota S

Zima w Madrycie, największe opady śniegu od lat, zdjęcia z Hiszpanii

Zaśnieżony Madryt 2021, foto: Dorota S.

Atak zimy w Madrycie, zdjęcia 9 styczeń 2021

To największy opad śniegu w Madrycie od kilkudziesięciu lat

Największe opady śniegu w Madrycie, historyczny atak zimy w Hiszpanii 2021

Prognozowana pokrywa śnieżna w Hiszpanii do końca dnia, 9 stycznia 2021

Pokrywa śnieżna w Hiszpanii, prognoza 9-10 stycznia 2021

Zaśnieżone ulice Madrytu, 9 stycznia 2021. Foto: Dorota S.

Zima w Hiszpanii 2021, zdjęcia

Paraliż na ulicach Madrytu, historyczny atak zimy 9 stycznia 2021

Zdjęcia z Hiszpanii, Madrytu, Zima 2021

Hiszpanie atak zimy będą długo pamiętać, Madryt 9 stycznia 2021

Atak zimy, zdjęcia z Hiszpanii, Madryt 2021

Skutki ataku zimy w Hiszpanii, zdjęcia - styczeń 2021

Zima w Madrycie, 9 stycznia 2021. Foto: Peyman Niko

Zima w Madrycie, zdjęcia styczeń 2021

Intensywne opady śniegu w Hiszpanii, będą się przesuwać na północ i północny wschód kraju. Do 10 stycznia 2021 główne opady ustaną.

Atak zimy w Madrycie, 9 stycznia 2021

Reuters informuje, że hiszpańskie władze wysłały żołnierzy, aby pomogli kierowcom, którzy utknęli w zaspach. Na drogach w pobliżu Madrytu niemal 150 mundurowych przez kilka godzin starało się dotrzeć do kierowców uwięzionych w zasypanych przez śnieg samochodach. Zamknięte pozostaje lotnisko w Madrycie. Odwołano ponad 50 krajowych i międzynarodowych lotów. Zawieszono również kursowanie szybkich pociągów między stolicą kraju a położonymi na południu Alicante i Walencją. Władze Madrytu apelują do mieszkańców o pozostanie w domach. W części Hiszpanii obowiązuje najwyższy czerwony alarm pogodowy. 

Aktualizacja godzina 16:30, 9 stycznia 2021 - Co najmniej 4 osoby zginęły w Hiszpanii wskutek załamania pogody spowodowanego niżem Filomena - Bartosz. Jedna z ofiar to bezdomny, którego znaleziono martwego w położonym na wschodzie kraju mieście Calatayud. Dwie osoby zginęły w pobliżu Malagi w samochodzie, porwanym przez nurt wezbranej rzeki. Komunikacyjny paraliż dotyczy głównie centralnej części kraju oraz okolic Madrytu. Jest to skutek największych od 50 lat opadów śniegu w tej części kraju. W Madrycie do tej pory spadło nawet 40-50 centymetrów śniegu. Do kierowców, którzy utknęli w zaspach w pobliżu stolicy kraju, hiszpańskie władze wysłały żołnierzy. Dotarli oni do 1500 kierowców, uwięzionych w zasypanych przez śnieg samochodach. W sumie w całej Hiszpanii nieprzejezdnych jest ponad 400 dróg!

DobraPogoda24, AEMET


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!