| |
Zagrożenie!
Niż o polskim imieniu Bartosz przyniesie atak zimy w Hiszpanii

Niż o polskim imieniu Bartosz przyniesie atak zimy w Hiszpanii

Często zadajecie pytanie, skąd pochodzą imiona niżów i wyżów na europejskim obszarze synoptycznym. Ostatnio byliście zdziwieni muzułmańskim imieniem Ahmet, nadanemu niżowi, który od kilkudziesięciu godzin wpływa na warunki pogodowe Polsce. „Nazwa niżu masakra, kto to wymyślił” - napisał Marcin. „Bo tam już Niemców nie ma” - dopisał Zbyszek. Tymczasem na mapie europejskiego obszaru synoptycznego pojawił się niż o staropolskim imieniu Bartosz! Po rekordowym spadku temperatury, przyniesie on Hiszpanom w kolejnych kilkudziesięciu godzinach opady śniegu, a na południu kraju również deszczu.

Niż o polskim imieniu Bartosz przyniesie Hiszpanom atak zimy. Prognozowany układ baryczny w Europie, 8 stycznia 2021

Niż Bartosz o polskim imieniu przyniesie w Hiszpanii atak zimy

Skąd nad Hiszpanią niż o polskim imieniu?

Zwyczaj nadawania imion ośrodkom barycznym w Europie wprowadzili Niemcy. Od 1954 roku Instytut Meteorologiczny na berlińskim uniwersytecie (Freie Universität Berlin) nadaje imiona wyżom i niżom, które wpływają na pogodę w Europie. Inicjatorską była studentka instytutu, meteorolog Karla Wege, później również telewizyjna prezenterka pogody.

Służby meteorologiczne i dziennikarze, w tym z Polski, korzystają z tych nadanych imion, aby konkretnie identyfikować przynoszone zjawiska przez konkretny ośrodek i opisywać zjawiska w dedykowanych artykułach.

Prognozowane położenie niżu Bartosz i wraz z zasięgiem i rodzajem opadów w Hiszpanii, 8 stycznia 2021, godzina 21:00 UTC

Niż Bartosz z polskim imieniem przyniesie atak zimy w Hiszpanii

Co ciekawe, od 2002 roku, ruszyła akcja „Patronat Pogodowy”. Od tej pory każdy z nas może pomaga układać listy imion niżów i wyżów, jeszcze "nienarodzonym". Może również zostać patronem niżu czy wyżu, nadając mu wymyślone przez siebie imię. Patronem można zostać zapisując się na stronie internetowej Instytutu Meteorologicznego FU w Berlinie, oraz na Ebay-u.

Prognozowane położenie niżu Bartosz i wraz z zasięgiem i rodzajem opadów w Hiszpanii, 9 stycznia 2021, godzina 11:00 UTC

Niż Bartosz przyniesie w Hiszpanii opady śniegu, atak zimy na Półwyspie Iberyjskim

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej w Hiszpanii, do 10 stycznia 2021

Pogoda w Hiszpanii, atak zimy, prognoza pogody do 10 stycznia 2021

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!